BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Blue chipek az első félév vesztesei

Fél év alatt 3 százalékkal emelkedett a BUX, az erőviszonyok azonban a blue chipek táborában is alaposan átrendeződtek. Január elejétől péntekig a nagyok közül az Egis, az egész mezőnyből pedig a Synergon hozta a legtöbbet.

2006. július 2. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Hatalmas volatilitás, BUX-csúcsok, pánik és forgalmi rekordok – foglalhatnánk össze a magyar részvénypiac idei első félévét. Ha viszont csupán a tavalyi és a pénteki záróértéket nézzük, a BUX alig három százalékot emelkedett. A hagyományosan külföldiek által is vásárolt hét papír közül az Egis bizonyult a legjobb befektetésnek, árfolyama 21 százalékkal emelkedett (ezen belül az elmúlt egy héten 25 százalékot ugrott föl, de ez most egy féléves összehasonlítás). Jól mutatja a két gyógyszerpapír megítélésének változását, hogy a Richter eközben csak 6 százalékkal drágult.
A Fotexet nem soroltuk ebbe a csoportba – bár amellett is szólnának érvek –, ez esetben az Egis csak második lenne, hiszen az ingatlanvagyon-kezelővé avanzsált cég 51 százalékkal ér többet mint 2005 végén. A nagyok közül jó befektetésnek bizonyult a Mol 14 százalékos féléves hozammal és a BorsodChem is 11 százalékkal. Itt azonban véget is ér a felsorolás, az FHB és az OTP 10, az MTelekom 11, a Démász 9 százalékkal lett olcsóbb (igaz, a Telekommal szemben ez utóbbihoz az osztalékot is odaszámíthatjuk, így már minimálisra csökken a mínusz).
A középmezőny likvidebbnek tekinthető részvényei közül egyértelműen Synergont kellett volna venni december végén, a papír 54 százalékot hozott június 30-áig. (Utólag persze könnyű okosnak lenni.) Nem lehet panasz a Rába és a Linamar teljesítményére sem, érdekesség, hogy mindkét gépgyártó árfolyama 28 százalékkal emelkedett. Ugyan a NABI 50 százalékkal drágult, ennek azonban vajmi kevés köze van a gépipari konjunktúrához.
Jó döntés volt a Pannonplast (+48) és az Inter-Európa Bank is (33 százalék), valamint a jókor vett Pannon-Flax (31 százalék). A 16-18 százalékos sávban foglal helyet a Graphisoft, az Émász és a Forrás-osztalékelsőbbségi (utóbbi kettő – eltérő okokból – egyáltalán nem osztalékpapírként viselkedik). A mikropapírok közül a Garex csaknem háromszor annyit ér, mint fél éve, a Humet 20, a Gardénia 23 százalékot ment föl. A félév legrosszabb befektetése az MTelekom és – ki gondolta volna – az OTP volt. (Persze mindez az év elején vett és máig megtartott papírokra vonatkozik.)

Molnár Gergely
Molnár Gergely

Ez is érdekelhet