A Goldman Sachs átszervezi részvényelemzői részlegét, melynek során áttérnek az egyszerű „vétel” és „eladás” ajánlások használatára. Az új, úgynevezett cselekvésalapú elemzési rendszer értelmében a korábbi alulteljesítő (underperform), piaci teljesítő (in-line) és felülteljesítő (outperform) ajánlások helyett eladás (sell), semleges (neutral) és vétel (buy) kifejezéseket kell használniuk az elemzőknek – tudósított a Reuters. A változtatásoknak két oka van: a befektetési bankokat egyrészt a szigorodó szabályok késztetik szerkezeti módosításokra, emellett az iparág csökkenő nyereségessége is cselekvésre ösztönzött.
A bankok azon igyekeznek, hogy elemzéseik hozzáadott értéket hordozzanak befektetőik számára. Különösen a hedge fundok étvágya nagy a jó ötletekre (vételi, eladási tippekre), amelyeket előnyben részesítenek a „karbantartás” típusú elemzésekkel szemben, ami lényegében nem sokkal több egy cég jelentésének feldolgozásánál. A Goldman Sachs új módszere szerint ha az elemző megváltoztatja egy részvény ajánlását, egy értékelést kell közzétennie arról, hogyan teljesített a papír az előző értékelés óta. Az elemzőnek emellett meg kell indokolnia, vajon a piac miért árazza rosszul a részvényt, és azt is, mi lesz az a hatás, amitől majd az előre jelzett időtávon belül eléri a célárfolyamot. A befektetési bank nem csak a hedge fundokat célozza meg az új típusú elemzésekkel, hanem minden „teljesítményorientált” alapkezelőt – fogalmaz a Goldman.
