Szeretné megakadályozni a harmadik legnagyobb orosz olajipari vállalat, a Rosznyefty részvényeinek értékesítését a Jukosz. A cég arra hivatkozik, hogy mivel a Rosznyefty a Jukosz termelőegységét, a Jugansznyeftyegazt az orosz kormány által kikényszerített aukción szerezte meg, a kibocsátás során szerinte jogtalanul megszerzett vagyonelemeket értékesítenének. A Jukosz arra hívta fel a brit pénzügyi hatóság, az FSA (Financial Services Authority) figyelmét, hogy amennyiben hozzájárul a részvénykibocsátáshoz, akkor eltulajdonított javak értékesítéséhez és pénzmosáshoz asszisztál – nyilatkozta az MTI szerint a cég szóvivője. Claire Davidson azt is elmondta, hogy a Jukosz az ügyet egy igen komoly, 33 oldalas dokumentummal támasztotta alá, és amennyiben az FSA nem méltányolja kérelmüket, bírósághoz fordulnak.
A Rosznyefty IPO-ja a tervek szerint idén az eddigi legnagyobb részvénykibocsátás lesz, amelynek során mintegy 9 milliárd dollár értékben adnak el a már meglévő állami papírokból és mintegy 4 milliárd dollár értékben új részvényeket bocsátanak ki (NAPI Gazdaság, 2006. június 22., 13. oldal). Ehhez egyébként az orosz pénzügyi hatóság lényegében már hozzá is járult. A hírek szerint az ársávot – az előzetes számítások szerint a tranzakció 80-90 milliárd dollárra értékeli majd a teljes Rosznyeftyet – ma határozzák meg, a kibocsátás várható ideje július közepe, helyszíne pedig a londoni börze.
