Az utolsó negyedévben kerülhet sor a BUX-alapú ETF befektetési jegyek tőzsdei bevezetésére – értesült lapunk. A február elején a hazai és külföldi alapkezelők számára kiírt pályázat – amelyen a termék kibocsátóját választották ki – már lezárult, a kibocsátásról és a bevezetésről szóló tárgyalások az OTP Alapkezelővel kezdődtek meg – nyilatkozta kérdésünkre Honics István, a cég befektetési igazgatója. Az ETF – Exchange Traded Fund – ebben az esetben olyan tőzsdén forgó indexkövető alapot jelent majd, amely a Budapesti Értéktőzsde hivatalos indexének kosarát képezi le portfóliójában. (ETF természetesen más termékre is kibocsátható, igen elterjedtek a nyersanyagokra, mint például az olajra vagy az aranyra építő alapok.) A befektetési jegy lehetővé teszi, hogy egy egyszerű tőzsdei megbízás keretében bárki az egész BUX-ot reprezentáló terméket vásároljon az azonnali piacon.
A termék csak elsőre hasonló egy határidős BUX-pozíció nyitásához, itt ugyanis nincs tőkeáttétel és nincs szükség naponkénti elszámolásra sem. Ugyanakkor mivel az alap nettó eszközértékét az alapkezelő és a BÉT folyamatosan számítja, az árfolyam napon belül is követi majd a BUX alakulását.
Az OTP tapasztalatai szerint egyébként a külföldi indexkövető ETF-ek kedveltek a hazai befektetők körében, és mivel nincs hasonló a hazai piacon, ezért mind az intézményi, mind a lakossági ügyfelek számára olcsó és kényelmes megoldás lehet, ha nem egyedi, hanem inkább a piacot leképező terméket keres valaki – véli Honics. (Az egyik legnépszerűbb ETF jelenleg az amerikai Nasdaq–100 indexet leképező QQQ, de az SPDR és a Diamond is keresett, az előbbi az S&P–500, míg az utóbbi a Dow Jones indexhez kapcsolódik.) A megfelelő forgalmat a bevezetést követő „megismertető” kampány mellett – az OTP által működtetett – árjegyzői rendszer biztosítja majd. A tervek szerint a spread viszonylag szűk lesz, ami elősegítheti a BUX ETF elterjedését.
