BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Még van tere a forintgyengülésnek

2006. június 19. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A bankközi devizapiac szempontjából sokkal jobb lett volna, ha a monetáris tanács inkább nem csinál semmit – reagáltak a jegybanki testület 25 bázispontos kamatemelésére piaci szereplők. A mától érvényes 6,25 százalékos alapkamat hírére ugyanis soha nem látott szintre gyengült a hazai fizetőeszköz ez euróval szemben. A forint már a nyitás után is folyamatosan veszített értékéből, az euró így kora délutánig 273 forint magasságából mintegy 2 forinttal drágult, de ekkor még a 275 forintos szint megállította a jegyzést. Az MNB döntésének bejelentését követően azonban már nem tartotta meg semmi és egészen 276 és fél forintig emelkedett az uniós deviza. A dollár esetében először 217 forintról bő egy forinttal, majd pedig késő délutánra 220 forint fölé nőtt az árfolyam. Több szakértő egyébként úgy véli, hogy a forint további gyengülésére lehet számítani, az euró rövidesen akár 280 forintig erősödhet.
A másodlagos állampapírpiacon a referenciahozamok ugyan éven túl kismértékű csökkenést mutatnak, de a hírek szerint a jegybanki döntést követően ellentétes irányba indultak a hozamok. A hároméves papír, amely a legmagasabb értékkel forog, például 10 bázispontra megközelítette a 8 százalékot.
A lejárat már csak azért is érdekes, mert az ÁKK csütörtökön az új kibocsátású 2009/F államkötvényből 70 milliárd forintnyit kínál értékesítésre. A külföldi befektetők közül azonban egyelőre kevesen jelentkeznek vevőként, mivel könnyen lehet, hogy lesznek még olcsóbbak is a magyar állampapírok – nyilatkozták elemzők az MTI-nek. A forintpiacon az overnight kamat 20 bázisponttal, 5,20 százalékra nőtt, a tomnext pedig ennél egy kicsit magasabban áll.

Madarász János
Madarász János

Ez is érdekelhet