BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A Magyar Telekom megvette a KFKI-t

A Magyar Telekom megvásárolta egyik rebesgetett akvizíciós célpontját, a KFKI-t. A számítástechnikai cég a tavalyi EBITDA 6,7-szeresén kelt el. Ezzel a BÉT elesett egy ígéretes bevezetéstől, igaz, a cég közvetve – az MTelekomon keresztül – jelen lesz a parketten.

2006. június 18. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Magyar Telekom (MT) pénteken szerződést írt alá a KFKI-LNX Zrt. százszázalékos tulajdonrészének megvásárlásáról 9,67 milliárd forint maximális áron. A vételár 8,17 milliárd forint, valamint a 2006. évi pénzügyi eredmény függvényében további 1,5 milliárd forint kerülhet kifizetésre. A vásárlást az MT rendelkezésére álló hitelkeretből finanszírozzák, de a tranzakció lezárásához – amelyre a tervek szerint 2006 második felében kerül sor – még a Gazdasági Versenyhivatal jóváhagyása is szükséges.
A KFKI-csoporthoz három cég tartozik, amelyek együtt közel 400 alkalmazottat foglalkoztatnak. A KFKI-LNX kommunikációs hálózatok építésével és üzemeltetésével (hálózatintegráció), az Icon informatikai infrastruktúrával és biztonsági megoldásokkal (rendszerintegráció) foglalkozik, az Iqsys pedig szoftver- és alkalmazásfejlesztéssel.
Az MTelekom értékelése szerint a cég mind bevétel, mind nyereség szempontjából stabil, megbízható üzletmenettel és tapasztalt szakembergárdával rendelkezik.
A KFKI bevétele 2005-ben elérte a 17 milliárd forintot, EBITDA-ja mintegy 1,5 milliárd forint volt. Az akvizíciótól a tőzsdei cég piaci növekedést és a szolgáltatásportfólió bővítését várja az informatikai szolgáltatások piacán, a vállalati szegmensben. A társaságok komplementer tevékenységet folytatnak, így az MT az akvizíció révén integrált, ügyfélre szabott termékajánlatokat tud kialakítani.
Korábban a KFKI belépett a Tőzsdeképes Cégek Klubjába, ám az akkori nyilatkozatok szerint a cég tulajdonosai csak alternatív megoldásként gondoltak a tőzsdei bevezetésre, amennyiben nem sikerül megállapodni egy stratégiai tulajdonossal. A mostani tárgyalások minden bizonnyal már régóta folytak, ám a vártnál nagyobb árfolyamnyereség-adó szeptemberi bevezetésének bejelentése biztosan nem a tőzsdei megoldást támogatta a tulajdonosok szemében.
Az MTelekom az EBITDA 6,7-szeresén, vagyis bőségesen a távközlési társaság hasonló mutatója fölött vásárolta a céget, de figyelembe kell venni, hogy a következő években igen jelentős it-megrendelések várhatók a kormányzati szektorból a növekvő EU-támogatás miatt. A KFKI tevékenységének jövedelmezősége korántsem olyan magas – 10 százalékos EBITDA-ráta a MT 40 százalékot közelítő értékéhez képest –, ám a tradicionális távközlés jövője nem éppen a növekedés, ezért a társaság addicionális területen szeretne terjeszkedni – vélik szakértők.
Gyurcsik Attila, a Concorde elemzője az akvizíciót az elmúlt egy-másfél évben végrehajtott hasonló lépésekkel együtt úgy értékeli, hogy a Magyar Telekom egyre markánsabban szeretne osztalékpapírból növekedési sztorivá válni. A telekomrészvény pénteki 5 százalékos zuhanása – amivel az árfolyam 765 forintig süllyedt – Henczenik Ákos szerint nincs összefüggésben az akvizícióval, sokkal inkább az S&P-leminősítés nyomán megindult hozamemelkedés eredménye. A Takarékbank elemzője egyébként valószínűnek tartja, hogy osztalék esetén a társaság „kompenzálni” fogja az osztalékkifizetés késését, vagyis a 70 forintnál nagyobb összeget kaphatnak a befektetők.

Molnár Gergely
Molnár Gergely

Ez is érdekelhet