A BorsodChem (BC) elhatározta a telephelyén feltárt 1,2-diklór-etán talajvízszennyezés csökkentését az Észak-magyarországi Környezetvédelmi Felügyelőség határozatában előírt 0,5 mg/l-es, úgynevezett D kármentesítési szennyezettségi határértékre. A megvalósításhoz a társaság pályázatot nyújtott be a Környezetvédelmi és Infrastruktúra Operatív Program (KIOP) keretén belül, amelyen 451 millió forint támogatást nyert. A kármentesítési eljárás technológiáját a BC szakemberei dolgozták ki
A talajvíz a BorsodChem jogelődje, a BVK működése idején, a kazincbarcikai telephely lehatárolt területén szennyeződött 1,2-diklór-etánnal. A szennyeződés fő oka az volt, hogy az akkori kor műszaki megoldásai nem tették lehetővé, hogy a vegyület teljesen zárt rendszerben legyen és ne jusson a környezetbe – áll a BC közleményében. Az 1990-es évek második felében a BorsodChem vizsgálatokat végzett, amelyek során sikerült meghatározni a szennyezett terület nagyságát és a szennyezés koncentrációjának területi eloszlását. A szennyezés jelenleg is a gyártelep határain belül van, azonban a mérések azt mutatják, hogy műszaki beavatkozás nélkül továbbterjedhet. Ennek hatására a BorsodChem kármentesítési projekt megvalósítása mellett döntött.
Az eljárás során a szennyezett talajvizet kutak segítségével kiemelik, majd sztrippelő berendezéssel a diklór-etánt leválasztják, a megtisztított talajvizet pedig a BorsodChem szennyvíztisztítóján keresztül a Sajóba vezetik. A kinyert diklór-etánt a BC üzemeiben újrahasznosítják, zárt, környezetbarát technológiával. A mentesítés előreláthatólag tíz évig tart, ekkorra fog a talajvíz diklór-etán tartalma az előírt határérték alá csökkeni.
