BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az Egis esetében 1,7 milliárd forint lesz a kiesés

Szeptemberben záruló üzleti évében az Egisnek mintegy 270 millió, a következő teljes üzleti évben 1,7 milliárd forint kiesést okoz a gyógyszerár-támogatás és az adószabályok változása.

2006. június 15. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Richter után az Egis Gyógyszergyár is kiszámolta, hogy hogyan érinti nyereségét a Gyurcsány-csomag és a gyógyszerár-támogatásban végrehajtott változtatások. A társaság üzleti éve szeptember 30-án zárul, míg az adóváltozások szeptember 1-jén lépnek életbe, így a 2005/2006-os évre gyakorolt hatás nem túl jelentős – mondta a Napi Gazdaságnak Marosffy László gazdasági vezérigazgató-helyettes. A négyszázalékos különadó az általában viszonylag gyenge szeptemberi hónapra 40 millió forintot tehet ki, a kisebb adóváltozások, mint a természetbeni juttatások emelkedő személyi jövedelemadója 20-30 milliós többletköltséget okoznak. Nagyobb hatása van a július 1-jétől életbe lépő árváltozásoknak. A fixesítés miatti önkéntes árcsökkentés mintegy 200 millió forint kiesést jelent az utolsó negyedévben. Így ezt az üzleti évet 260-270 millió forinttal terhelik a változások.
A következő teljes évet számolva a piacon végbemenő árváltozásokkal együtt mintegy egymilliárd forint lehet a támogatás átalakításának negatív hatása. Ez nemcsak a szorosan a támogatási rendszerhez kötődő kiesés, hanem egyes esetekben a társaság maga kezdeményez árcsökkentést a jobb versenypozíció érdekében. A szolidaritási adó rossz év esetén 500, jó évben 700 millió forintra tehető, vagyis 600 millióval lehet számolni. A kisebb adótételek 100 millió forinttal növelhetik a költségeket. Összességében az Egis a 2006/2007-es évben 1,7 milliárd forint kieséssel számol az intézkedések hatásaként. Az elemzők a folyó üzleti évben átlagosan 15,5, jövőre 18,3 milliárd forint nyereséget vártak eddig a gyógyszergyártól,
vagyis a 2006/2007-es profit 9 százalékkal lehet alacsonyabb.
Marosffy optimista a kormányzat és a gyógyszergyárak közötti megállapodással kapcsolatban. Mint mondta, a belistázási szabály megalkotása kapcsán a gyógyszergyárak akkora terhet vállalnak, hogy több áldozat nem nagyon várható el, ennek alapján – bár a tárgyalások még nem folynak – úgy értékeli, a két fél közel lehet a megegyezéshez. Ha egyáltalán kell megállapodás – hiszen lehet, hogy az életbe lépő, a napokban megjelenő szabályozás is elegendő –, akkor annak az idén kellene létrejönnie, mivel a jelenleg érvényben lévő az év végével lejár.

Molnár Gergely
Molnár Gergely

Ez is érdekelhet