Több mint két forinttal gyengült a hazai fizetőeszköz az euróval szemben, a dollár pedig ennek kétszeresével lett drágább a tegnapi kereskedésben a bankközi devizapiacon. A külföldi devizák a nyitás után folyamatosan erősödtek, de amíg az uniós pénz jegyzése délutánra beállt 264 és 264,50 forint közé, a dollár – feltehetően az Európai Központi Bank kamatemelése után bekövetkezett nemzetközi erősödésének betudhatóan – 209 és fél forint felett is járt röviddel hat óra előtt. Bár Gyurcsány Ferenc miniszterelnök-jelölt a kormányprogram vitanapjának elején ezermilliárd forintos, államháztartási egyenleget javító tervet jelentett be, az idei 8 százalékos GDP-arányos hiányról szóló prognózis miatt ennek már nem igazán tudtak örülni a befektetők. Ráadásul a szakértők egyelőre nem tudták értelmezni, kiadás- vagy deficitcsökkentésről van-e szó.
Az állampapírok másodpiacán kisebb eladási hullám söpört végig – talán nem függetlenül a tőzsdei zuhanástól –, a referenciahozamok néhány kivételtől eltekintve 510 bázisponttal emelkedtek. Az ÁKK aukcióján is érezhető volt a távolmaradás, az 5 és 10 éves államkötvényekből felkínált 40-40 milliárdos csomagra mindössze 60, illetve 80 milliárd forintnyi ajánlat érkezett. Az átlaghozam végül 6,85 és 6,77 százalék lett, mindkettő magasabb, mint a másodpiaci érték.
Az overnight és a tomnext kamat 5 bázisponttal, 5,70/80 százalékra csökkent, a hosszabb lejáratokon emelkedtek a kamatok. A hat hónapos lejáraton 6,40 százalék, a kilenc hónaposon pedig 6,50 százalék a kamat, ami már kamatemelési várakozásokat tükröz.
