BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Reformok mellett védené a tőkepiacot a tőzsdeelnök

A korábban elért kedvezményeket félti a tőzsdeelnök, aki szerint a stabilitás fontos, de hosszú távon többet nyerhet az államháztartás, ha most támogatja a megtakarításokat.

2006. június 7. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A makrogazdasági egyensúly helyreállítására irányuló lépések helyesek, de az adókedvezmények eltörlésénél fontos, hogy a kormány különbséget tegyen a fogyasztást és a tőkepiac fejlődését ösztönző szabályozás között – jelentette ki Szalay-Berzeviczy Attila, a Budapesti Értéktőzsde elnöke szerdai sajtótájékoztatóján. Az államháztartás rendbetételének ugyanis egyik eszköze lehet a megtakarítások vagy éppen a nyugdíj-előtakarékosság, vagyis az öngondoskodás ösztönzése. A tőzsde elnöke arra kérte a kormányfőt, hogy az önkéntes nyugdíjpénztárakra és a nyugdíj-előtakarékossági számlára vonatkozó kedvezményeket, továbbá az ezeken a megtakarítási csatornákon keresztül elért hozamok árfolyamnyereségének adómentességét továbbra is tartsa fenn, változatlan formában. A részvények és befektetési alapok 3 évnél hosszabb tulajdonlását pedig ne sújtsa árfolyamnyereség-adóval. Így a tőkejövedelmek jövő évtől történő általános megadóztatása mellett továbbra is vonzó alternatíva maradna a magyar vállalatok részvényeinek tartása.
A kormányprogramban szereplő célkitűzés, miszerint a jövőben Magyarország regionális pénzügyi központ legyen, elképzelhetetlen egy jól működő hazai tőkepiac nélkül. Éppen ezért fontosnak tartja Szalay-Berzeviczy azt is, hogy a tőzsde élénkítése napirenden maradjon. Így például szeretnék elérni, hogy a tőzsdei bevezetéseket támogató, tavaly létrehozott – a Gazdasági és Közlekedési Minisztériumnál rendelkezésre álló – 100 millió forintos alap továbbra is elérhető legyen a magyar kis- és középvállalatoknak, illetve hogy a bevezetéseket ösztönző differenciált osztalékadó-rendszer (tőzsdei cégek esetén 10 százalék, tőzsdén kívüli cégek esetén 25 százalék) ténylegesen életbe lépjen.
Az elképzeléseket a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (Bamosz) is támogatja. A szervezet közleményében kiemelte, a lakossági megtakarítások mintegy fele változatlanul az alacsony megtérülésű és hosszú távú megtakarításokra alkalmatlan készpénz- és bankbetét, miközben a hazai és a globális tendenciák (elöregedő társadalom, alacsony állami hozzájárulás) alapján egyre fontosabbá válik a fejlett gazdaságokban az öngondoskodás. A Bamosz – bár egyetért a bér-, illetve tőke jellegű jövedelmek adózásának közelítésével, így az árfolyamnyereség- és kamatadó valós kulcsainak megjelenésével (a kormány korábbi tervei szerint január 1-jével 10 százalékos egységes kamat- és árfolyamnyereség-adót vezetnek be) –, továbbra is alapvető fontosságúnak tartja a hosszú távú megtakarítások kedvezményes kezelésének fenntartását, illetve megteremtését.

Madarász János
Madarász János

Ez is érdekelhet