Az aranykontraktusok áprilisi bevezetése után várhatóan még a nyáron döntés születhet két újabb tőzsdei származékos termék, a szén-dioxid és az uráli olaj bevezetéséről. Az előbbi termék esetében jelenleg is zajlanak a jogszabályi egyeztetések a felügyelettel – mondta lapunknak Tóth Attila, a Budapesti Értéktőzsde Üzletpolitikai és Kommunikációs Igazgatóságának vezetője. Ugyanakkor, mint mondta, mindenképpen hasznos, hogy az OTC-elszámolást a Keler június elsejétől elindítja, így ez a terület rendeződik.
A korábbi nyilatkozatok alapján még nem eldöntött, hogy az adásvétel lehetősége milyen piacokra terjedne ki – a határidős mellett az azonnali is szóba került –, ez függ azoktól a vizsgálódásoktól, amelynek célja megállapítani, lenne-e egyáltalán érdeklődés komolyabb formában a termékekre. Egyébként felmerült az is, hogy a kvóták leosztására, az aukciók lebonyolítására használnák a BÉT rendszerét. Az erre vonatkozó javaslatokat már megtették az illetékes minisztériumoknak: a pénzügyi és a környezetvédelmi tárcának.
Az olajpiac várható elindítása kapcsán Tóth elmondta: bár az orosz tőzsdén június első felében elindul az uráli olajjal való kereskedés, az ott érvényes feltételek eltérnek majd a BÉT és a New York-i határidős árutőzsde, a NYMEX által tervezettől. A tárgyalások folyamatosan zajlanak, a következő néhány hónapban feltehetően sikerül megállapodásra jutni.
