A jövő hónap elejétől az orosz tőzsdén, az RTS-en is lehet majd kereskedni arannyal és urali olajjal, a két terméket a határidős piacra vezetik be – értesült a Reuters. A lépés érzékenyen érintheti a magyar tőzsdét is, ugyanis a BÉT-en április végén vezették be a származékos piacra az aranykontraktusokat és az urali olaj megjelenéséről is intenzív tárgyalások folynak a New York-i határidős árutőzsdével (NYMEX) a kereskedés feltételeinek megteremtéséről. Igaz, a nemesfém esetében eltérőek lesznek a feltételek, Oroszországban egy hónapos határidőre és fizikai szállítás nélkül lehet majd vásárolni, míg nálunk van lehetőség tényleges kiszállításra is. A kontraktusok nagysága az RTS-en egy uncia lesz, míg Budapesten egykilós tömbökre lehet ajánlatot tenni. Hasonló lesz viszont az elszámolás, a kereskedés ugyanis mindkét helyen dollárban folyik, az elszámolás ugyanakkor már a helyi devizában történik. Az orosz piacon feltehetően jóval nagyobb lesz a likviditás, már csak a piac mérete miatt is.
A hazai tapasztalatok egyébként egyelőre nem sok okot adnak az optimizmusra az aranypiac jövőjével kapcsolatban, valamivel több mint egy hónap elmúltával mindössze 48 kontraktusból áll a nyitott kötésállomány, ennek döntő része is valószínűleg a kezdeti lelkesedésnek köszönhető, hiszen júniusra szól a kontraktusok közel 95 százaléka. Persze az is közrejátszhat ebben, hogy az elmúlt időszakban a nemesfém a több mint negyedszázados árfolyamcsúcs elérése után lefelé tart, ráadásul itthon a nagyobb brókercégek még mindig nem kínálnak lehetőséget a befektetőknek az aranyvásárlásra.
