BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A BorsodChem negyede van a Rahimkulov-trezorban

Megvan a BorsodChem jó szereplésének magyarázata, a Rahimkulov család érdekeltségébe tartozó cég tovább növelte részesedését, és ezzel átlépte a 25 százalékos határt.

2006. május 28. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az utóbbi napok mélyrepülését meglehetősen jól viselte a BorsodChem (BC) részvénye, amire egy pénteki bejelentés adott magyarázatot. A Rahimkulov család érdekeltségébe tartozó, brit bejegyzésű Firthlion Limited május 24–25-én tőzsdei és tőzsdén kívüli vásárlásokkal 2271 forintos átlagáron 806 387 darab BC-részvényt vásárolt. Külön öröm lehetett a vásárlás során, hogy a papírokon még rajta volt az osztalékszelvény is, hiszen ma forog először az 51 forintot érő szelvény nélkül papír.
A tranzakció eredményeként a Firthlion befolyása 22,69 százalékra, részvényeinek száma pedig 18 485 564-re emelkedett. A családi birodalom részét képező Általános Értékforgalmi Banknak 1 767 432 részvénye van, míg Megdet Rahimkulov két fia, Timur és Ruszlan 126, illetve 120 ezer papírral rendelkezik. Mindent egybevéve Megdet Rahimkulov közvetett befolyása 25,16 százalékra nőtt, s ugyanekkora befolyással rendelkezik a két fiú, akik közül Timur a BorsodChem igazgatóságának tagja.
A nagyközönség által többek közt sikeres Zalakerámia-, illetve Antenna-ügyletei miatt kiemelt figyelemmel kísért Megdet Rahimkulov vásárlásai tavaly ősszel vettek lendületet, majd szeptember közepi vételekkel lépte át a részesedése az öt százalékot. A nagy októberi zuhanás során – amikor az árfolyam kis híján 2000 forintig esett – hamar 12 százalékra nőtt a befolyás (NAPI Gazdaság, 2005. október 26., 11. oldal). A BC közgyűlése ekkor, a mélyrepülés láttán saját részvények vásárlásáról is döntött, ám erre azóta sem került sor. Decemberben Rahimkulov arról nyilatkozott, hogy január–februárig 15-16 százalékra szeretné növelni részesedését, de a 20 százalék elérését sem tartotta kizártnak. Beszélt a megtérüléssel kapcsolatos elképzeléseiről is: szavai szerint 50 százalékos haszonnal, 3500 forint felett válik csak meg pakettjétől.
Január közepén már a 18 százalék átlépéséről érkezett közlemény, ezután kisebb szünet, majd ötszázalékos ugrás következett: áprilisban az éves közgyűlés előtt már a 23 százalékot ostromolta a Rahimkulov-pakett. Bár a 25 százalék átlépése általában nem marad következmények nélkül, jelen esetben nem kell ajánlattételi kötelezettséggel számolni. Mivel a BorsodChemnek további tíz százaléknál nagyobb részesedéssel bíró részvényese is van, csak 33 százaléknál következne be ajánlattételi kötelezettség.
Hiába a meggyőző előélet és a lendületes vásárlások, a befektetőknek nem egyszerű az állásfoglalás a beszállásról. A BorsodChem vezetése korábban közölte, hogy az elemzők – és közgyűlési felszólalásának tanúsága szerint maga a Firthlion – számára is csalódást keltő első negyedév volt idén a legerősebb, üzemi szinten csak ennél gyengébb teljesítményre van kilátás. Emellett az egyre gyakrabban emlegetett gázáremelés sem kecsegtet sok jóval, vagyis a rövid távú fundamentumokkal biztosan nem támaszthatók alá a vételek.

Molnár Gergely
Molnár Gergely

Ez is érdekelhet