Eljött a tizedik nap, és nemhogy mérséklődött volna, de még fokozódott is az eladói nyomás. A profi befektetők hirtelen kockázatkerülővé váltak, és amerikai államkötvénybe menekülnek a rizikós fejlődő piaci eszközökből és nyersanyagokból.
Ilyen hosszú zuhanásra utoljára 1998 augusztusában volt példa. A hétfő rossz előjelekkel kezdődött, az indiai tőzsdén le kellett állítani a kereskedést tízszázalékos esés miatt. A befektetőket számláik feltöltésére szólították fel, s csak akkor nyugodott meg valamelyest a hangulat, amikor a pénzügyminiszter megígérte, hogy a nagyobbrészt állami bankok ebben minden segítséget megadnak. India persze távol van, így itthon kezdetben még nem volt pánikszerű eladási hullám, csak akkor vált azzá, amikor a török részvénypiacon kibontakozott a szabadesés. A JP Morgan kedvencei között szereplő, s a neves amerikai befektetési bank által néhány napja melegen ajánlott török bankok, az Isbank 11 százalékot, az Akbank pedig 10 százalékot esett. A török piac mélyrepülését megelőzően a pénzügyminiszter bejelentette, hogy a fizetési mérleg hiánya várhatóan eléri a GDP 7 százalékát a várt 6 százalék helyett. Az isztambuli ISE–100 index végül 8,3 százalékos csökkenéssel zárt.
Nem úszta meg az idei év sztárpiaca, az orosz tőzsde sem. Az MSCI fejlődő piaci index átsúlyozásának nyertese, a Gazprom 12 százalékot zuhant.
A Micex tőzsde kereskedését negyed órával hamarabb, fél hatkor berekesztették, ekkor a rubelben számolt Micex index 12 százalékos mínuszban volt. Az RTSI 9 százalékos eséssel, 1319 ponton zárt.
Míg a fejlett piacok ehhez képest elhanyagolható, két százalék körüli esést mutattak, az osztrák ATX inkább „fejlődőként” viselkedett, 7,5 százalékkal zuhant. Úgy tűnik, a nagy növekedést kínáló kelet-európai kitettség ezekben a napokban inkább hátrány, mint előny, az e tekintetben példamutató Raiffeisen International 12 százalékot esett hétfőn. Ezt mutatták egyébként a hazai fejlemények is, Oroszországban erős gyógyszergyáraink átlag feletti mértékben estek, az Egis 5,2, a Richter 5,7 százalékkal került lejjebb. Délután a zuhanás átterjedt Dél-Amerikára is, a brazil Bovespa lapzártánkkor 4,2 százalékos csökkenést mutatott. A Budapesti Értéktőzsdén tegnap rég nem látott árakkal lehetett találkozni. Az OTP 7000 alatt, a Richter 40 ezer, az Egis 27 ezer forinton, s a különösen nagyot eső Magyar Telekom 850 forinton volt kapható. A BUX május 5-i 25 416 pontos csúcsához képest a tegnapi 21 352 pontos záróérték 16 százalékkal alacsonyabb. Ezzel a január 3-i szintre esett a mutató, vagyis elveszett teljes idei nyeresége.
