BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Megosztotta az elemzőket az Egis-negyedév

Az első negyedévi rekord után csalódást keltett az Egis gyorsjelentése, s a részvény négy százalékot esett. Pedig igazából csak az újabb kellemes meglepetés maradt el.

2006. május 10. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az egy évvel korábbinál 27 százalékkal magasabb, 3,6 milliárd forintos konszolidált adózott eredményt ért el az Egis Nyrt. üzleti éve második negyedében. A magyar számvitel szerinti nem konszolidált profit – amire az elemzők előrejelzést adtak – 2,9 milliárd forint lett, vagyis elmaradt a portfolio.hu 3,1 milliárdos konszenzusától. A jelentés értékelése körül ezek után némi összevisszaságot lehetett tapasztalni, de az alapvető fogadtatás negatív volt, s ez a délutáni menedzsmenttájékoztató után sem látszott változni. A részvény 4 százalékkal esett hatalmas forgalom mellett.
Az anyavállalat belföldi árbevétele három, az export dollárban öt százalékkal emelkedett, utóbbi a dollár erősödése miatt forintban 20 százalékos növekményt jelent. A belföldi forgalom a vártnak megfelelően a decemberi készletfeltöltés utóhatása miatt volt szolidabb, középtávon a társaság 8 százalék körüli éves növekedést lát reálisnak – hangzott el a tegnap délutáni prezentáción.
A magyar gyógyszerpiac 16 százalékkal bővült az elmúlt 12 hónapban, az Egis eladásai 12 százalékkal. A társaság egy új generikus antipszichotikummal jelent meg itthon, s a közeljövőben két új gyógyszer bevezetését tervezi.
A cég erős árbevételt ért el a FÁK-országokban, igaz az egy évvel korábbi ugyancsak kiváló negyedéves teljesítmény miatt a növekedés csak 13 százalék. Az orosz piacon a 23,3 millió dolláros forgalom rekordnak számít, ebből 3,4 millió volt a DLO népjóléti program keretében eladott gyógyszerek értéke. Az Egis továbbra is havi 1–1,3 millió dollárnyi DLO-bevételre számít, a FÁK-export pedig idén dollárban 35 százalékkal bővülhet – mondta Marosffy László gazdasági vezérigazgató-helyettes. A menedzsment középtávú prognózisa a FÁK-piacokon továbbra is 25 százalékos bővülés, ezen belül Ukrajnától a következő 3 évben 40 százalék feletti növekményt várnak.
Kelet-Európában az elmúlt negyedévben csak hat százalékkal nőttek az eladások, miután a lengyel piac várt beindulása a második félévre csúszott. Ettől a térségtől idén és középtávon is 10 százalék feletti exportnövekedést vár az Egis. A hatóanyagok és késztermékek nyugati exportja továbbra is jócskán elmarad az egy évvel korábbitól, s ez csökkenő ütemben bár, de egész évben fennmarad.
A társaság árbevételében tovább emelkedett az alacsonyabb gyártási költségű termékek aránya (ez főleg a FÁK-exportnak köszönhető), így a közvetlen költségek csak 4 százalékkal nőttek. Az üzemi fedezet jelentősen, 64 százalékra javult, és várhatóan egész évben és középtávon is ezen a szinten marad. Az értékesítési költségek az erre érzékeny FÁK-export növekedése, illetve a további bővülés megalapozása miatt nőttek 33 százalékkal. Az anyavállalat üzemi eredménye 2,56 milliárd forint lett. A 620 milliós pénzügyi nyereség kétharmada az árfolyamváltozásokból jött össze, és a dollár gyengülése, illetve a forint erősödése esetén el is tűnhet. Az IFRS szerinti adózott eredmény 2,87 milliárd forint, ennél szokatlan módon 700 millióval magasabb a konszolidált profit, aminek három oka volt. A kereskedelmi vállalatokkal megváltozott az elszámolás, emiatt nyereségesek lettek, s ez a jövőben is fennmarad majd. A társult vállalatok – nagyobbrészt az Egis által 30 százalékban birtokolt Hungaropharma – egyre jobban teljesítenek, s nyereségüknek az Egisre jutó hányada emeli a konszolidált profitot. E két tényező 500 millió forinttal növelte a konszolidált eredményt, s a menedzsment várakozásai szerint a jövőben félévente megközelítőleg ekkora nyereség várható a leányoktól, így alighanem az elemzőknek is át kell térniük a konszolidált számokra.
Összességében a jelentés csalódást keltett az első negyedéves rekordnyereség után, s bizonyára többen azt a következtetést vonják le, hogy az Egisnek nem sikerült magasabb sebességfokozatba kapcsolnia. Ezzel szemben a menedzsment terveiből az tűnik ki, hogy a vállalat továbbra is stabil növekedési pályán van, legfeljebb nagy ugrások helyett fokozatos emelkedést kell elképzelni. A gyorsjelentés lereagálása után talán a részvény is visszatér egy kevésbé hektikus és meredek, de alapjában felfelé ívelő pályára.

Molnár Gergely
Molnár Gergely

Ez is érdekelhet