A Budapesti Értéktőzsde már korábban is szorgalmazta állami társaságok tőzsdei bevezetését. Az Állami Autópálya Kezelő Zrt. (ÁAK) megjelenése a parketten sok szempontból előnyös, a társaság számára a BÉT transzparenciát tud biztosítani, ugyanakkor a befektetők számára a kínálat bővülését is jelenti – nyilatkozta lapunknak Horváth Zsolt, a Budapesti Értéktőzsde vezérigazgatója.
Szalay-Berzeviczy Attila, a BÉT elnöke érdeklődésünkre hozzátette: a tőkeemelés után akár százmilliárd forintot is elérő kapitalizációjával az ÁAK a hatodik-hetedik legnagyobb tőzsdei cég lehet. A befektetőknek szükségük van stabil osztalékot fizető, likvid papírokra, megfelelő árazás mellett az ÁAK-részvény tökéletesen betöltheti ezt a feladatkört. A tőzsdei bevezetéssel nemcsak a tőkepiac, hanem az egész gazdaság, minden autópálya-használó állampolgár is nyerhet, mivel így rendszeresen el lehet számoltatni a céget, miből, mennyiért épít, hogyan működik. Az ÁAK egyik nagy előnyét a szintén osztalékfizető közműcégekkel szemben abban látja a tőzsdeelnök, hogy itt, ahogy épülnek az autópályák, egyre több addicionális előnyről lehet szó, míg a nagy közműhálózatok extenzív bővítésére nincs lehetőség. Megfigyelők szerint a májusi kötvényemisszió után legalább fél évre van szükség ahhoz, hogy az ÁAK részvényei is megjelenjenek a BÉT parkettjén, ám ha sikeres lesz a megmérettetés, az ÁAK-t követheti a Szerencsejáték Zrt., a Magyar Posta és – egy törvénymódosítás után – az MVM is.
