BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Elég lesz-e az Egis-nyereség?

A Napi Gazdaság konszenzusa szerint 3,3 milliárdos adózott eredményt ért el az Egis második üzleti negyedévében. Kérdés, hogy ez elég lesz-e a céget övező optimizmus fenntartásához.

2006. május 8. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Amint az elmúlt egy hét áralakulásából is kitűnik, megosztottak a befektetők az Egis holnap megjelenő gyorsjelentésével kapcsolatban. Abban mindenki egyetért, hogy az egy évvel ezelőttit bőven meghaladó nyereségről számol majd be a társaság, s abban is konszenzus mutatkozik, hogy a nagyon erős, 6,4 milliárd forintos első negyedévet nemcsak megismételni, de megközelíteni sem tudja.
A Napi Gazdaság által megkérdezett elemzők átlagosan 19,5 milliárd forintos árbevételt várnak (2004/2005-ben ez 16,7 milliárd volt), s az egy évvel korábbinál 32 százalékkal magasabb, 3,26 milliárdos üzemi eredményt és 37 százalékkal magasabb, 3,3 milliárdos nettó nyereséget. Az elemzők általában nem konszolidált, magyar számvitel szerinti várakozásokat közöltek, így az inkább mérvadó IFRS-kimutatás akár meglepetést is okozhat.
A társaság 2005/2006-os üzleti évének második negyedében a belföldi forgalom – a Richterhez hasonlóan – gyengébben alakult, mivel a patikák az előző negyedévben jelentős készleteket halmoztak fel. Az exportban a stratégiai piacokon – ezen belül is kiemelten a FÁK-országokban – további expanziót vár a szakértők többsége, itt a dollár negyedéven belüli folyamatos erősödése a forintban mért árbevételt és nyereséget tovább emelte. Az első negyedév kevésbé látványos számai után a szakértők egy része szerint erős növekedés várható a közép-európai piacoktól, amit a forint negyedév végi gyengülése is segíthetett. Az elemzők egy másik csoportja viszont – a korábbi prognózissal szemben – a közép-európai export stagnálására számít.
Az Egist kedvezően érintette a dollár erősödése, a negyedév végén még 219 forinton jegyezték az amerikai devizát. Ugyancsak kedvező a forint gyengülése a közép-európai devizákkal szemben. Az árfolyamváltozások növelték az üzemi fedezetet, és a kintlévőségek átértékelése miatt jelentős pénzügyi nyereséget is okozhattak. A negyedéven belül gyorsan változó árfolyamok miatt – a közép-európai export mellett – a pénzügyi eredmény lehet a jelentés kulcsa.
A befektetőket foglalkoztató kérdés, hogy a várhatóan valamivel hárommilliárd forint feletti nyereség elég lesz-e a jelenlegi árfolyam és a céggel kapcsolatos optimizmus fenntartásához. Ennek eldöntéséhez a jelentés mellett a szerda délutáni elemzői prezentáción elhangzó frissített stratégia ad majd támpontot.
A jelentés előtt a Concorde 33 500 forintos célár mellett vételről tartásra változtatta ajánlását, a K&H pedig – megjegyezve, hogy továbbra is fenntartja éves eredményvárakozását és marad a 35 370 forintos célár melletti vételi ajánlás is – a gyorsjelentésre enyhe negatív befektetői reakciót valószínűsít.

Molnár Gergely
Molnár Gergely

Ez is érdekelhet