A hosszú hétvége után kissé erősödött a forint, de a nagy változások elkerülték a devizapiacot. Az árfolyamokat sem Járai Zsigmond jegybankelnök a hazai költségvetés borús helyzetét taglaló szavai nem befolyásolták, sem pedig az egyre erősödő amerikai kamatemelési várakozások. Az utóbbit illetően egyébként egyre több elemzés hangoztatja, hogy még a nyár elején átlépi a kamatláb az öt százalékot. Nálunk tegnap az euró 267 forintról a kereskedés végére 266 és fél forint alá csúszott vissza, míg a dollár kurzusa 219 forint feletti magasságból 217 forint alá mérséklődött.
Az állampapírok másodpiacán a referenciahozamok a rövid oldalon és a leghosszabb futamidejű, 15 éves kötvény esetében 2–5 bázisponttal emelkedtek, míg a 3–10 éves lejáratokra hasonló mértékben csökkentek. A három hónapos kincstárjegyek aukcióján a felajánlott 40 milliárd forintos csomag duplája is gazdára talált volna, végül az eredeti mennyiség értékesítése mellett 6,25 százalékos átlaghozam alakult ki.
A bankközi forintpiacon egyelőre bő a likviditás, az overnight és a tomnext kamat évi öt százalékig csökkent. A nemrég lejárt több száz milliárd forint értékű állampapírnak köszönhetően a megújítások ellenére bőven van szabad pénz a piacon. Ezt az is mutatja, hogy a bankok a szerdán lejáró 447 milliárd forintnál csak mintegy 13 milliárddal ugyan, de ismét többet, 460 milliárd forintnyit helyeznek a jegybanknál kéthetes betétbe. (Egy hete ez az összeg még meghaladta az ezermilliárd forintot.) Ezzel is rekordmagasságba, 1524 milliárd forintra nő a szóban forgó betétállomány.
