BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Optimizmus az olajszektorban

2006. április 10. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az olajtársaságok és a bányavállalatok húzták föl tegnap a nyugat-európai tőzsdemutatókat. Az említett szektorok a közel két hónapos csúcsot elérő olajárnak és a rekordmagasságokba emelkedő nemesfémeknek köszönhették a jó szereplést. A CAC 0,3, az FTSE 0,7, a DAX pedig 0,9 százalékkal erősödött, és hajszálnyival 6000 pont fölött zárt. Szakértők tovább csökkentették az idei profitnövekedésre vonatkozó várakozásaikat, jelenleg átlagosan hét százaléknál is kisebb mértékű bővülést várnak Nyugat-Európában. Ennek ellenére az optimizmus egyelőre töretlen, az indexek ötéves rekordjuk közelében állnak. Szakértők szerint a további emelkedést az olaj- és az alapanyagszektor segítheti, köszönhetően az egyre magasabb áraknak. A BP és a Royal Dutch Shell mellett erősödött a BHP Billiton és az Anglo American. Eredményes napot tudhatnak maguk mögött a német autógyártók, a Volkswagen és a DaimlerChrysler egyaránt drágult. Előbbi a növekvő árbevételéről és költségcsökkentésről érkező kedvező híreknek köszönhette erősödését, utóbbi pedig az elmúlt hét utolsó két napjának árfolyamesését kompenzálta. Kismértékben emelkedett a Vodafone árfolyama, köszönhetően a JPMorgan felminősítésének. Enyhe pluszban álltak lapzártánkkor a vezető amerikai indexek, az emelkedő nyersanyagárak itt is megalapozták az olajszektor erősödését. A több mint egy százalékkal megugró olajárnak köszönhetően drágult az Exxon Mobil és a Valero Energy. Elemzők szerint az idei év első negyedévében is 10 százalék fölötti ütemben bővültek a vállalati profitok, az optimista várakozásoknak köszönhetően emelkedett az Alcoa árfolyama. A társaság várhatóan a kereskedés után teszi közzé eredményét. Kismértékben erősödött a dollár az euróhoz képest, a kurzus 1,2080-on állt.

Kovács Balázs
Kovács Balázs

Ez is érdekelhet