Az uniós csatlakozásnak nemcsak nyertesei voltak, a piacnyitás például a hazai feldolgozóipar esetében az élelmiszer-ágazatot igencsak negatívan érintette. Mindkét – a szektorba tartozó – tőzsdei cég, a Globus és a Székesfehérvári Hűtőipari Rt. (Fevita) esetében is nyereségből veszteségbe fordult a gazdálkodás, és az is hasonló, hogy az elmúlt hónapokban jelentős tulajdonosi átrendeződésekről érkezett hír a társaságoktól. A CECAB francia csoport által a Globus-részvényekre tett nyilvános vételi ajánlat hamarosan indul, a Fevita esetében viszont már az év elejétől – szintén nyilvános ajánlat keretében – 89,78 százalékos új nagytulajdonosa van a hűtőipari vállalatnak. A direkt a felvásárlásra létrehozott projektcég, a Fevital 500 forintért, a névérték feléért szerzett döntő befolyást a 933 millió forintos alaptőkéjű cégben.
A két évvel ezelőtti 280 milliós veszteség után a Fevita 2005-ben 3,5 milliárd forint nettó árbevételt és további 251 millió forintos mínuszt ért el. Az idei év azonban fordulatot hozhat, Dobos István, a cég keddi közgyűlésén megválasztott új elnök-vezérigazgató az MTI-nek úgy nyilatkozott, hogy 2006-ra 4 milliárd forint nettó árbevétellel és 53,9 millió forint mérleg szerinti veszteséggel számolnak, azonban üzemi szinten már 60 millió forint nyereséget terveznek. Az idén a korábbi 20 ezer tonna termék előállításával szemben már az üzem teljes, 25 ezer tonnányi kapacitását szeretnék kihasználni, a termékszerkezeten belül a készételgyártás növelését tervezik. Ennek érdekében mintegy 40 millió forint értékű fejlesztést hajtanak végre.
