Az Inter-Európa Bank éves közgyűlését alig négy részvényes tüntette ki megjelenésével, két kisrészvényes mellett a SanPaolo-IMI (85,87 százalékkal) és a SanPaolóval szövetséges Santander érdekeltségébe tartozó Holneth BV (9,99 százalékkal) szavazott. A közgyűlés egyetlen törésvonala az osztalék ügyében húzódott. Miközben az igazgatóság a 2004-es év után fizetett 133 forinttal szemben 2005-re 139 forint kifizetését javasolta (ez a nem konszolidált 2 milliárd 405 millió forintos adózott eredmény 40,5 százaléka), a kisrészvényesek 170 forintos részvényenkénti osztalék mellett szálltak síkra. A bank vezérigazgatója az IEB előtt álló feladatokkal, a fiókhálózat folyamatos bővítésével – a 34 egységből négy az utóbbi 15 hónapban nyílt meg – indokolta a mérsékeltebb kifizetést.
A kisrészvényesek az IEB FHB-pakettjének még le sem zárult eladásán elért milliárdos nyereségre hivatkoztak. Utóbbi tényét a bank vezetése sem tagadta, de utalt arra, hogy az csak a 2006-os eredményben jelenik meg. A jövő évi osztalék tekintetében halvány biztatást nyújthat a kisrészvényeseknek, hogy a bank nem zárkózott el a kisrészvényesekkel való – a közgyűlést megelőző – konzultációtól, de a szavazásnál most a 139 forintos javaslat jött be.
Az osztalékfizetés kezdőnapja május 8. A közgyűlésen nem derült ki, hogy a lépésről lépésre, de lassú ütemben javuló számok mellett mi okozta az IEB-részvények árfolyamának utóbbi hetekben tapasztalt megugrását. A SanPaolónak 2007. június 30-ig továbbra is vételi opciója van a Holneth BV pakettjére, ám kérdés, fog-e ezzel élni valamikor. Persze az is lehet, hogy ha jövőre marad a 40 százalék körüli kifizetési hányad a várhatóan 450–500 forint között várható idei EPS-ből, az IEB-ből igazi osztalékpapír válhat.
