BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Jó negyedévet zárhattak a gyógyszergyártók

A dollár első negyedéves átlagára 211,6 forint lett, 25 forinttal magasabb az egy évvel korábbinál. A Richter eredményét számításaink szerint legalább két és fél, az Egisét több mint kétmilliárd forinttal javíthatja az árfolyamhatás.

2006. április 2. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az elmúlt három hét forintgyengülése sokat javított az első negyedéves dollár/forint átlagáron, ami kedvező a jelentős dolláralapú exportot lebonyolító két tőzsdei gyógyszergyártónak.
Figyelembe véve, hogy 2006 januárjában még gyengélkedett az amerikai deviza, a negyedéves átlagár 211,6 forint lett (az MNB adatai szerint), ami majdnem pontosan megegyezik a 2005 utolsó negyedévi értékkel. A bázishatás viszont nagyon kedvező lesz a most zárult negyedévben, hiszen 2005 első három hónapjában 187 forint volt az átlagár, vagyis a javulás 25 forintot tesz ki.
A Richternél 90-100 millió dollár körüli dollárexporttal számolva az árfolyamhatás számításaink szerint mintegy két és fél milliárd forint eredményjavulást okozhat az egy évvel korábbihoz képest, vagyis az 2005 első negyedévi 8,6 milliárd után – a forgalomnövekedést is figyelembe véve – nem lenne meglepő egy 12 milliárd forinthoz közelítő adózott eredmény. Az Egis legutóbbi közlése szerint minden egyes forintnyi változás a dollárárfolyamban 70 millió forint üzemi nyereséget jelent, vagyis a dollárárfolyam emelkedése és olyan kisebb nagyságrendű változások, mint a zloty erősödése a forinthoz képest, összességében akár kétmilliárd forinttal is javíthatja a kisebbik gyógyszergyár eredményét.
További kedvező – igaz, csak számviteli – hatás, hogy az IFRS szerint a devizában fennálló követeléseket negyedév végi árfolyamon újra kell értékelni, ami a dollárkövetelések esetében 219,2 forinton történő átértékelést jelent (az előző negyedév végi árfolyam 213,6 forint volt). Megjegyzendő, hogy a zloty erősödése az egy évvel korábbi állapothoz képest nem egyformán érinti a két gyártót, a Richternek inkább kedvezőtlen, lengyel érdekeltsége, a Polfa miatt. Az Egis saját devizában számol el a közép-európai országokban, így számára kedvező ezek erősödése a forinttal szemben.
Önmagukban az árfolyamváltozások így jelentősen javítják mindkét társaság eredményét, amit mérsékelhet a belföldi piaci teljesítmény, ahol az elmúlt negyedév készletezése miatt csökkenhet a dinamika. A szaldó összességében bőven pozitív, ami alátámasztja az elmúlt hetek intenzív – bár elsősorban nem az árfolyamokkal, hanem a sorozatos generikuscég-felvásárlásokkal magyarázott – árfolyam-emelkedését.

Molnár Gergely
Molnár Gergely

Ez is érdekelhet