BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Gyógyszerrally a választások előtt

Tegnap is tovább menetelt a Richter és az Egis részvénye, utóbbi történelmi csúcson zárt. Alapkezelők szerint több tényező is a gyógyszerrészvények emelkedése mellett szól, a választások közelsége viszont óvatosságra inthet.

2006. március 28. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Tegnap nagy forgalom mellett folytatódott a gyógyszerrally a pesti tőzsdén: miközben a BUX esett, a Richter 2,2, az Egis pedig három százalékkal emelkedett, ráadásul utóbbi 32 845 forinttal új történelmi csúcson zárt. Közkeletű vélekedés szerint ezt az elmúlt két hétben bejelentett három gyógyszeripari felvásárlásnak köszönhetjük, az általunk megkérdezett alapkezelők szerint viszont kicsit árnyaltabb a kép. A felvásárlási láz hátterében az áll, hogy a közeljövőben számos gyógyszerszabadalom jár le, s ez felértékeli a generikus gyártókat – vélekedett Szőllősi Ferenc, a CA-IB Alapkezelő portfóliókezelője. Ezek a cégek alig várják, hogy a védelem alól felszabadult szerek olcsóbb változataival piacra lépjenek, s az európai kormányok is támogatják a folyamatot. Mindezek hatására általánossá vált a vélekedés, hogy a generikus gyógyszergyárakban van potenciál. Ez a hangulat érvényesül a magyar piacon, s nem is alaptalanul – Szőllősi szerint ha jó árat kap érte, a Servier is eladhatja az Egist, és a Richter sem biztos, hogy örökké független maradhat. Emellett a jelentős exportot bonyolító gyógyszergyártók részvényei jó védelmet jelentenek a forintgyengüléssel szemben is.
Honics István, az OTP Alapkezelő befektetési igazgatója szerint legújabban a Schering-felvásárlás irányította a magyar gyógyszercégekre a figyelmet, kérdés, hogy indokolt-e a felértékelődésük. Véleménye szerint a Richter az átváltható kötvényei révén még jó ideig őrizni fogja függetlenségét, az Egis esetében pedig a stratégiai tulajdonos jelenléte miatt nem indokolt, hogy akvizíciós hírre emelkedjen. A dollár erősödése viszont kifejezetten kedvező mindkét társaságnak.
Az a tény, hogy a két részvény súlya 1,4–1,8 százalékponttal nő a BUX-kosárban, önmagában nem indokolna ilyen emelkedést, a vételi oldalon pedig amúgy is főleg külföldiek állnak, akik nem használják benchmarknak a BUX-ot.
Szkeptikus a felvásárlási sztorival kapcsolatban Elek Péter, a Budapest Alapkezelő portfóliómenedzsere is. Az nagyon sántít, ha valaki a Zentiva-hírre magyar gyógyszerrészvényt vásárol – mondta.
Az indexkosár változása logikusabb magyarázatnak tűnik, bár kétségtelen, hogy a magyar alapok nem mindig követik pontosan a BUX-ot, ez inkább csak a biztosítókra és a szigorúbb befektetési politikával rendelkező nyugdíjpénztárakra jellemző. A szakértő szerint különösen a választások előtt két héttel furcsa, hogy a politikailag is érzékenynek számító szektor ilyen emelkedést mutasson fel.

Molnár Gergely
Molnár Gergely

Ez is érdekelhet