Néhány hét múlva már a Budapesti Értéktőzsdén is vásárolhatunk aranyat, a börze ugyanis – várhatóan április 20-ától – az áruszekcióban elindítja a termék hivatalos kereskedését. (Néhány engedély, így például a PSZÁF-é, hiányzik, de várhatóan ezekre sem kell már sokat várni.) A vállalkozó kedvű befektetők számára a legnagyobb mennyiségben gyártott és forgalmazott, a nemzetközi standardoknak megfelelő, legalább 995 ezrelék tisztaságú egykilós (mintegy 32,15 uncia) aranytömb lesz majd elérhető. A tömbön az azonosítás érdekében feltüntetik a tisztaság és a tömeg mellett a finomító gyártójelét, valamint a tömb sorszámát is. Ez utóbbiak azért fontosak, mivel a BÉT lehetőséget biztosít 15 ezer forintos pluszköltség fejében a fizikai leszállításra, de csak a London Bullion Market Association (LBMA) által megjelölt finomítók aranytömbjeit fogadja el a teljesítéskor, és csakis akkor, ha azokat két itthoni laboratórium hitelesítette. A tömböket a hazai MetalArt is szállíthatja. A fizikai szállítás a tőzsde reményei szerint nagyban hozzájárul majd a termék likviditásához, hiszen ez a profitra vágyó befektetők mellett ékszerészek, kereskedők számára is vonzó lehet. Ők így egyrészt mérsékelhetik majd az ármozgásokból fakadó kockázataikat, másrészt egyúttal be is szerezhetik a szükséges aranymennyiséget. Egy 1 kilós aranytömb piaci értéke egyébként jelenleg közel négymillió forint. Ehhez képest a költségek kifejezetten alacsonyak, a tőzsdei díj kontraktusonként 70 forint, az elszámolóház pedig további 100 forintot számol fel. Az ügyletek elszámolása amerikai dollárban történik, az árfolyam-különbözetet – a BÉT devizapiacán már alkalmazott gyakorlat szerint – a nap végén forintban írják jóvá, illetve vonják le az adott napra érvényes dollár/forint jegybanki fixing árfolyamon. A kereskedés folyhat az adott hónapban az aktuális havi lejáratra, továbbá az azt követő két naptári hónapra, valamint júniusra, decemberre, összesen maximum 18 hónapra előre. Fizikai szállításnál történő teljesítést egyébként kizárólag a BÉT által elfogadott közraktárak – ilyen például a Hungária Közraktár Rt. – által kiállított tehermentes közraktárjeggyel lehet végrehajtani.
Ennek a lebonyolítására az adott lejárati hónap utolsó három munkanapja áll majd rendelkezésre. Horváth Zsolt, a BÉT vezérigazgatója szerint a határidős aranykontraktus nemcsak azért lesz siker, mert az EU-ban származékos ügylet keretében csupán nálunk lesz elérhető, hanem azért is, mert igen kedvező a tranzakció adózása. Európában csak Londonban, Isztambulban és Zürichben kereskednek arannyal a parketten – 400 unciás, és minimum 99,5 százalékos finomságú tömbökkel. Isztambulban ugyan azonnali és határidős aranyügyletek is vannak, de Londonban és Zürichben csak azonnali piac létezik. A nyereséget sem (nagyon) sarcolják meg, hiszen magánbefektetők számára nincs árfolyamnyereség-adó, míg az aranypiac egyéb szereplői számára 50 százalékos az adókedvezmény. Hamarosan egyébként újabb határidős árupiaci termékek is várhatóak, a szén-dioxid-kvóta-kereskedelem mellett a BÉT nem tett le az olajkontraktusok bevezetéséről sem. A hírek szerint a tőzsde a NYMEX-szel közösen hamarosan kidolgozza a működési feltételeket, konkrét döntés majd ennek fényében várható.
