BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Bírság a Globusnak és alelnökének

A Globust egymillió, alelnökét 300 ezer forintra bírságolta a felügyelet a bennfentes személyekre és kereskedelemre vonatkozó szabályok megsértése miatt. A cégre tett ajánlat egyelőre parkolópályán van.

2006. március 26. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Globus Rt.-t és alelnökét, Jéhn Józsefet is megbírságolta a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete pénteki határozataiban. A felügyelet a konzervipari cégre azért rótt ki egymillió forintos büntetést, mivel az nem a jogszabályi előírásoknak megfelelően vezette nyilvántartását a bennfentes információkhoz hozzáférő személyekről. A konkrét kifogás szerint a Globus nyilvántartása nem megfelelően tartalmazta valamelyik bennfentes személynek minősülő külföldi személy magyarországi tartózkodási helyének megjelölését, de nem volt feltüntetve kellőképpen a nyilvántartásba vétel oka sem.
A felügyelet egyébként továbbra is vizsgálja, hogy a részvényre tett 460 forintos nyilvános vételi ajánlatot megelőző 180 napban történt-e bennfentes kereskedelem, illetve piacbefolyásolás. Ez a vizsgálat egyelőre nem zárult le és várhatóan még egy darabig nem is fog, hiszen a mostani határozatban március 27-i határidőt kapott a Globus arra, hogy a törvényi előírásoknak megfelelő nyilvántartást a bennfentes személyekről eljuttassa a felügyeletnek.
Jéhn Józsefet azért bírságolták meg, mivel a Globus alelnökeként a felügyelet szerint olyan időszakban kötött a részvényekre ügyletet, amikor a tőkepiaci törvény szerint nem lehetett volna. A tpt. szerint ugyanis a kibocsátónál vezető beosztást betöltő személy az éves beszámoló fordulónapja és az éves beszámolóról szóló, legalább a gyorsjelentések tartalmával megegyező tartalmú közzététel megjelenése közötti időszakban nem köthet ügyletet a kibocsátó papírjaira. Persze egyes jogértelmezések szerint ez a közzététel a gyorsjelentés megjelenésével már megtörtént a kötés előtt. Az ominózus kötésre február 22-én került sor, s abban az alelnök saját részvénycsomagjára hajtott végre önkötést. A kötés maga vélhetően adózási okokra vezethető vissza, hiszen az alelnök a Globust irányító konzorcium tagjaként kötelezettséget vállalt arra, hogy a tulajdonában lévő Globus-részvényekből értékesít a cégre ajánlatot tevő francia cégcsoport részére.

Lovas-Romváry András
Lovas-Romváry András

Ez is érdekelhet