Az OTP Bank nem vesz részt a HVB Splitska banka d.d. értékesítési tenderén, miután a magyar bank vezetése úgy döntött nem nyújt be kötelező érvényű ajánlatot az értékesítési tenderen megjelölt március 17-i határidőig. Amint az korábban nyilvánosságra került, a Horvát Nemzeti Bank aggályokat fogalmazott meg, hogy amennyiben a Splitska bankát az OTP vásárolja meg, Horvátország bizonyos régióiban olyan fokú koncentráció jönne létre, amely veszélyeztetné az egészséges piaci versenyt. Az OTP ugyan ezek miatt tárgyalásokat kezdeményezett a versenyhatósági szerepet is betöltő központi bankkal, de az egyeztetések nem hoztak eredményt – áll a kiadott közleményben. A Horvát Nemzeti Bank álláspontja szerint ugyanis a Splitska banka vevőjeként az OTP Banknak értékesítenie kellett volna az OTP banka Hrvatskót (OBH) vagy az OBH bankfiókhálózatának döntő részét.
Információink szerint elsősorban a tengerparti régióban kialakult jelentős túlsúlyt nehezményezték a horvátok.
Az OTP horvát terjeszkedésének szempontjából komoly lehetőség lett volna a Splitska banka 99,75 százalékos részvénycsomagjának megvásárlása. A magyar bank ugyan már közel egy éve jelen van a horvát piacon, de az OTP banka Hrvatska piaci részesedése mindössze 3,5 százalék, a kinézett menyasszony 9,2 százalékával együtt viszont átlépték volna a bűvös 10 százalékot. (Az OTP deklarált célja minden piacon a 10, de legalább a 8 százalékos részesedés elérése.) A pénzintézet mindezek ellenére egyébként kitart amellett, hogy az OTP banka Hrvatska megfelelő bázisul szolgál az itteni terjeszkedési stratégia megvalósításához. (A zadari székhelyű középbank 2005 végén több mint félmillió ügyfelet szolgált ki és 90 bankfiókot működtetett. Az előzetes adatok alapján pedig mintegy 2,5 milliárd forint nettó profittal járult hozzá az OTP-csoport 158,3 milliárd forintos nem auditált IFRS szerinti adózott eredményéhez.) A hírek szerint már van is további célpont, igaz, ez kisebb, mint az elúszott Splitska banka.
