BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Csúcsra járt a kárpótlási jegy

2006. március 12. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Pénteken napközben hatalmas forgalom mellett rég nem látott szintig, 1400 forintig száguldott a kárpótlási jegy árfolyama a Budapesti Értéktőzsdén. A sajátos értékpapír szárnyalása vélhetően ahhoz a pályázathoz kötődik, amelynek eredményét múlt héten tette közzé az ÁPV Rt. Ebben több társaság kisebbségi részesedésével társítva a Forrás 3,4 milliárd forint névértékű osztalékelsőbbségi részvényét értékesített az ÁPV az egyedüli induló pályázónak, a Buda C Kft.-nak (NAPI Gazdaság, 2006. március 8., 11. oldal).
A 3,2 milliárd forintnyi vételár tíz százalékát – 320 millió forintot – ugyanis a vevő a kiírás szerint kárpótlási jegyben is fizethet. A privatizációs szervezet a jegyeket 174,2 százalékos névértékükön számítja be, a vásárlónak tehát mintegy 184 ezer darab jegyre lehet szüksége a vételár kiegyenlítéséhez. A pályázat szerint az ÁPV-vel az eredményhirdetést – március 7-ét – követő 15 napon belül kell szerződést kötni, s a vételár kiegyenlítésére ezután további 15 napja van a vásárlónak. A tavalyi és az idei privatizációs eladásokkal az ÁPV-nél megint 10 százalék alá csúszhat a befogadott kárpótlási jegyek aránya a privatizációs bevételeken belül. Így elvileg a jegyekkel való fizetés lehetőségét a további privatizációs tranzakciókban is fel kellene majd ajánlania a szervezetnek.

Lovas-Romváry András
Lovas-Romváry András

Ez is érdekelhet