BUX 140082.71 0,33 %
OTP 45760 -0,46 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Háromhetes mélyponton az európai börzék

2006. március 8. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A világszerte emelkedő kamatszint lassan kezdi éreztetni hatását a nyugat-európai tőzsdéken, a monetáris megszorítás negatívan hathat a gazdasági növekedésre és a vállalati profitok bővülésére. Az idei évben szakértők szerint a tavalyi 24 százalékos átlagos profitnövekedés után a társaságoknak meg kell elégedniük 8 százalék körüli eredménynövekedéssel. A kamatemelési ciklus emellett Európában még csak most kezdődött, és szakértők szerint Japánban is hasonló megszorítások következnek. Ebben a környezetben érthető a börzék pesszimizmusa, a CAC 0,5, az FTSE 0,8, a DAX pedig 1,1 százalékkal gyengült. Rosszul szerepeltek a bányavállalatok és a bankok, előbbinél a BHP és a Rio Tinto, utóbbinál a Commerzbank és a Société Générale vette ki részét az esésből. A tavalyi évben kiválóan szereplő bányavállalatok az egy évvel korábbi 55 százalékos profitbővülés után – köszönhetően a csökkenő nyersanyagáraknak – idén alig több mint 5 százalék körüli növekedésre számítanak.
Negatív tartományban álltak az amerikai indexek lapzártánkkor, a Dow 0,3, a Nasdaq pedig 0,6 százalékos mínuszt mutatott. Szakértők gyorsuló gazdasági növekedést várnak, amit az infláció megugrása miatt további kamatemelések kísérhetnek. A Goldman Sachs csökkentette a Google-ra vonatkozó eredményvárakozását, aminek hatására lapzártánkra 3 százalékkal gyengült az internetpapír. Nem tett jót az olajszektornak a harmadik napja mérséklődő olajár, amely az OPEC változatlan kitermelésének és a növekvő amerikai készleteknek köszönhette csökkenését. Számottevő változás nélkül mozgott a dollár az euróval szemben, jegyzése 1,1920-on állt lapzártánkkor.

Kovács Balázs
Kovács Balázs

Ez is érdekelhet