BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kiszórta a maradék Forrást az ÁPV Rt.

Megszületett a Forrás osztalékelsőbbségi csomagjára kiírt pályázat eredménye, számításaink szerint az ÁPV Rt. 800 forint alatti árfolyamon szabadulhatott meg kisebbségi csomagjától. A vevő meglepő módon nem az Arago.

2006. március 7. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Megszületett annak a pályázatnak az eredménye, amelynek során az ÁPV Rt. kívánta értékesíteni a Forrás Rt.-ben osztalékelsőbbségi részvények formájában meglévő pakettjét, körítve más társaságok kisebbségi részesedéseivel. A pályázat nyertese az egyetlen induló jelentkező lett, s ez meglepetésre nem a Forrásban többségi tulajdonos Arago Rt. volt, hanem a – nem csak nevéből adódóan az egyik ismert brókercéghez köthető – Buda C Befektetési Holding Kft. (székhelye megegyezik a Buda Cash Brókerházéval). A portfólió eladási ára 3,230 milliárd forint volt. Ebből a kiírásból következően legalább 304 millió forint kellett hogy legyen a nem tőzsdei portfólió minimális vételára (a Hungaroring Sport Rt. 30 millió forint névértékű csomagját nem számolva), amely a Rézkakas Kft., az Alföldinvest Kft., a Dunaferr Vámügynökség, a Pécsi Geodéziai és Térképészeti Kft. kisebbségi üzletrészéből és a Szikra Lapnyomda 15 százalékából állt. Volt még benne 6124 darab Elmű- és 100 darab Émász-részvény is, ezek ára a pályázat kiírásakor összesen 220 millió forintot tett ki, az akkori tőzsdei árak alapján. Ezzel számolva (a Hungaroring-pakettet nem nézve) a Forrás-csomag maximális vételára 2,7 milliárd forint lehetett, azaz a vevő – ebből a gondolatmenetből kiindulva – legfeljebb 800 forintos áron juthatott hozzá a Forrás egy-egy részvényéhez.
Kérdés, hogy a hárommillió forintos jegyzett tőkével rendelkező vevő meddig kívánja megtartani a hatalmas osztalékelsőbbségi csomagot. Az ugyanis szavazati jogokat egyáltalán nem biztosít a portfóliótársaságban, csak akkor, ha elmaradna a garantált, részvényenként 50 forintos osztalék. Persze a papír akár már önmagában az osztalék miatt is jó vétel lehet, hiszen ezzel számolva a részvény az állampapírhozamhoz hasonló megtérülést biztosít a tulajdonosnak. Ugyanakkor az sem lenne meglepő, ha a Buda C nem tartaná meg az idők végezetéig a pakettet, hiszen az egy részvényre jutó saját tőke a Forrás gyorsjelentése szerint meghaladta a 2325 forintot. A csomag végállomása ebben az esetben vélhetően a fő tulajdonos Arago Rt. lenne, hiszen más fantáziáját aligha mozgatná meg a szavazati jogokat nem biztosító sorozat.
A mostani tranzakció után az Aragón és a Buda C-n kívül valamivel kevesebb mint 600 ezer darab elsőbbségi részvény maradt közkézen, a törzsből pedig az év végi jelentés szerint több mint 500 ezer darab nincs nagyobb tulajdonosnál. Persze pontos adatok nem állnak rendelkezésre, hiszen az öt százalék alatti tulajdonosokat nem kell feltüntetni a társaság gyorsjelentésében.

Lovas-Romváry András
Lovas-Romváry András

Ez is érdekelhet