Válság nincs, de a régió devizáihoz hasonlóan a forint is gyengült és feltehetően még gyengülni is fog a következő napokban – vélik pénzpiaci szakértők. A múlt heti uniós kamatemelés után az euró kedden is tovább erősödött, jegyzése kora délután áttörte a 255 forintot, és ennél 80 fillérrel magasabban érte el napi csúcspontját. Igaz, ezt némi korrekció követte, a kereskedés végén az előző napi szint közelében, 254,80 forinton állt. Hasonló volt a dollár árfolyamgörbéje is, amely 214,80 forintról fordult vissza, innen mérséklődött bő fél forinttal az árfolyam. A hírek szerint a feltörekvő piacokon ismét globális tőkekivonás jelei mutatkoztak, estek a tőzsdei árfolyamok is, a dollár pedig erősödött az összes fontos valutához képest.
A magyar államkötvények iránt ugyanakkor nem csökkent az érdeklődés, bár a hozamok folyamatosan emelkedtek az elmúlt napokban, ezzel párhuzamosan a külföldi befektetők kezében lévő állampapír-állomány is hízott. A legfrissebb, múlt pénteki adatok szerint az állomány újabb történelmi csúcsra, 2709 milliárd forintra nőtt. A tegnapi referenciahozamok ismét emelkedtek, bár jelentősebben, 11 bázisponttal csupán az egyéves termin ugrott meg, a többi lejáratra mindössze 2–5 bázispontot jelentett az elmozdulás. A 2009/E jelű benchmarkpapír hozama ismét elérte a bűvös hét százalékot. A három hónapos futamidejű kincstárjegyek aukcióján a felajánlott 35 milliárd forintos csomagra 72 milliárd forintnyi ajánlat érkezett. Az átlaghozam 5,98 százalék lett.
Még mindig viszonylag sok pénz van az MNB-nél a kéthetes jegybanki betétben. A tegnapi tenderen a pénzintézetek a lejáró pénzmennyiségnél némileg többet, 625 milliárd forintot helyeztek el az alapkamattal megegyező évi hat százalékon, így az állomány értéke mától 1295 milliárd forintra nőtt, ami alig 200 milliárddal marad el a mindenkori csúcstól.
