A fejlődő piacok, köztük Kelet-Európa részvénypiacainak túlértékeltségére figyelmeztetett – idén immár másodszor – a Morgan Stanley. A dörgedelem érdekessége, hogy február 28-i keltezésű, tehát egybeesik a nagy kelet-európai zuhanással. A Bloomberg által ismertetett anyag szerint a vállalatok eddigi kiemelkedő nyereségnövekedése nem tart örökké és kellemetlen vállalati bejelentésekre is fel kell készülni a régióban. Mint ahogy a világgazdaság növekedése is törékenynek tűnik, s a nyersanyagárak is zuhannak – írta Neil Wedlake és Michael Wang elemző az Irány a lejtő címmel kiadott jelentésükben. A szakértők kifejtik, hogy Oroszországban és különösen a Közel-Kelet arab országaiban az olajárrobbanás megnövelte a befektetésre váró vagyont, ez utóbbi területen a helyi befektetők maguk is jelentősen hozzájárultak a hosszhoz. A friss EU-tagoknál pedig a magasabb gazdasági növekedés adott lendületet az árfolyamoknak. Az MSCI Emerging Markets Index mindezek hatására idén mintegy 11 százalékot emelkedett, az elmúlt 12 hónapban pedig 33 százalékkal nőtt. A jelenlegi szinten azonban már nagyon megnövekedett a kockázat, a befektetői optimizmus és a pénzbeáramlás extrém szinten van.
A Morgan Stanley szakértői ebben a helyzetben azt javasolják, hogy az elkerülhetetlennek tűnő korrekciót olyan részvényekben vészeljék át a jó tanácsra fogékony befektetők, amelyek pénzt juttatnak vissza részvényeseiknek. Ezek ugyanis felülteljesítők lehetnek a többi papírhoz képest. A magyar részvények közül csak a Magyar Telekom felelt meg eme kritériumoknak, s számos telekomcég szerepel még a brókercég kedvenceit tartalmazó 41-es listán. Az egyéb szektorokból a Mol egykori célpontja, a török Tüpras és az izraeli biztonságtechnikai vállalkozás, a Check Point mellett jól tejelő dél-afrikai alapanyaggyártók tűnnek még fel.
