BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Tőzsdei kivezetés vár a Globusra

A francia CECAB-csoport 460 forinton tesz nyilvános vételi ajánlatot a Globus-részvényekre, az ajánlat sikerét a konzervcég többségi tulajdonosaival kötött megállapodás biztosítja. A Globust az ajánlat után kivezetnék a tőzsdéről.

2006. február 22. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Megérkezett a magyarázat a Globus-részvények elmúlt napokban tapasztalt intenzív, 30 százalékot meghaladó árfolyam-emelkedésére, a francia CECAB-csoport ugyanis nyilvános vételi ajánlatot tesz a konzervpapírokra részvényenként 460 forintos árfolyamon. A Globus többségi tulajdonosai – Temesfői István és cége, a Tebimpex, a német DEG fejlesztési bank, valamint Jéhn József – és a francia cég tegnapi közös sajtótájékoztatóján bejelentették, hogy megállapodást írtak alá, amely szerint a CECAB nyilvános vételi ajánlatot követően legalább 51 százalékos részesedést szerez a konzervipari cégben. A megállapodás szerint a nyilvános vételi ajánlatba a jelenlegi többségi tulajdonosok – tulajdonhányaduk arányában – annyi részvényt adnak majd bele, hogy a franciák biztosan többségbe kerüljenek. Ez a mennyiség tehát attól függ majd, hogy a kisebbségi részvényesek mennyire tartják vonzónak az ajánlatot.
A megállapodásban két nagyobb pakettel rendelkező részvényes nem szerepelt. Az egyik a MAVA 10,87 százalékkal, amelynek részvénycsomagjára két nappal ezelőttig eladási opciója volt a Globus felé, s a Globusnak visszavásárlási opciója ugyanerre a csomagra, azonban ebből a kötöttségből a cég és a részvényes az ajánlat előtt felszabadította egymást. Ebben nyilván szerepet kapott a közelgő ajánlat is.
A nyilvános vételi ajánlatot, amely várhatóan márciusban érkezik, a tervek szerint május–júniusban tőzsdei kivezetés követi – mondta Paul Guérault, a CECAB vezérigazgatója. Ez pedig azt valószínűsíti, hogy a Templeton alap is megválik majd közel 9 százalékos részvénycsomagjától. A kisrészvényesek tulajdonában lévő részvénymennyiség a Globus gyorsjelentése szerint az alaptőke 26 százalékra rúg, ez 2,8 millió darab papírt jelent. Temesfői István szerint – aki ezúttal hangsúlyozottan mint nagyrészvényes, s nem mint az igazgatóság elnöke fejtette ki véleményét – mindenkinek saját magának kell majd az ajánlat során értékelnie, hogy részvényes kíván-e maradni egy olyan társaságban, amely tőzsdén kívül folytatja pályafutását. Az árat egyébként kedvezőnek minősítette az elmúlt fél év tőzsdei áralakulásához képest, amely, mint mondta, hűen tükrözte a cég kedvezőtlen gazdasági teljesítményét.
A Globus-kivezetés után a jelenlegi nagytulajdonosok – számukra ideális esetben 49 százalék erejéig – részvényesek maradnának a társaságban. Temesfői szerint egyébként a tavalyi hatalmas veszteség után még idén sem tud majd pozitív eredményt elérni a konzervipari csoport. A nagytulajdonos elmondása szerint korábban a társaság nagy reményeket fűzött a tőzsdei jelenléthez – néhány éve még újabb nyilvános kibocsátás is szerepelt a tervekben –, azonban ez mára teherré vált.
A szakmai tulajdonos megjelenése a cég körül mindenesetre az eddigi kommunikáció alapján nem várt fordulat volt.
A profit warning után kiadott, hatalmas veszteségről beszámoló tavalyi gyorsjelentés például hosszasan taglalta a tervezett reorganizáció lépéseit, azonban nem említette, hogy a cég tárgyalna szakmai befektető bevonásáról.
A tegnap felvázolt konstrukció alapján azok a részvényesek, akik az ajánlatba nem adják be papírjaikat, egyelőre nem nagyon számíthatnak a nagytulajdonosok részéről magasabb kiszállási árra. A cég egy részvényre jutó saját tőkéje a 2004-es auditált adatok szerint anyavállalati szinten 1000 forint körül volt részvényenként, konszolidáltan ennek közel duplájára rúgott. Emiatt az új nagytulajdonos valószínűleg egyelőre nem törekszik majd arra, hogy ezen az áron kiszorítsa a kisebbségi részvényeseket.

Lovas-Romváry András
Lovas-Romváry András

Ez is érdekelhet