BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Lendületes kezdés Amerikában

A mérséklődő olajár és a szelíd amerikai maginfláció nyomán erősödtek a nemzetközi részvényindexek.

2006. február 22. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A keddi száguldást – közel 3 százalékos erősödést – követően tegnap irányt váltott a tokiói tőzsdemutató. Elsősorban a technológiai szektor és a bankok gyengülése miatt veszített értékéből a Nikkei. Bár az amerikai tartalékokról szóló jelentés kedvezően befolyásolta az olajárat, Európa mégis lejtőn kezdett. Voltak persze kivételek. Kedvezően fogadta a piac a Heineken beszámolóját, így a sörgyártó jegyzése jelentősen emelkedett. A német vegyipari óriás, a BASF az egy évvel korábbinál 50 százalékkal nagyobb, több mint 3 milliárd eurós nettó eredményt jelentett a tavalyi évről, így e cég részvényei is drágultak. Ezt követően az Anglo American állt be a sorba. A világ harmadik legnagyobb bányavállalata tegnap publikált gyorsjelentéséből kiderült, hogy a társaság a magas nyersanyagárak miatt 39 százalékkal tudta növelni eredményét. Ennek köszönhetően az Anglo American-papírok több mint két százalékkal drágultak. A szektortárs, az ugyancsak Londonban jegyzett Rio Tinto ugyanakkor veszített értékéből, mivel részvényei mától már osztalékszelvény nélkül forogtak a parketten. Szintén gyengüléssel zárták a napot az európai chipgyártók, köztük az Infineon is. A kezdeti gyengélkedést egyébként ellensúlyozta az Amerikában kialakult remek hangulat, a New York-i nyitás után meglódultak a vezető európai mutatók.
A tengerentúli optimizmus elsősorban az inflációs adatnak volt köszönhető. Bár a január a vártnál nagyobb, 0,7 százalékos áremelkedést hozott, ám a volatilis élelmiszer- és üzemanyagárak nélkül kalkulált maginfláció mindössze 0,2 százalékos volt. Utóbbit meglehetősen kedvezően értékelte a piac: ezt jól mutatta, hogy a Dow Jones 0,7 százalékos erősödéssel négy és fél éves csúcsra emelkedett a kereskedés első felében.
A dollár viszont gyengült, 1,1890-ről 1,1920-ra az euróval szemben.

Csernátony Csaba
Csernátony Csaba

Ez is érdekelhet