BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Karácsonyra részvényt vett a magyar

2006. február 22. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A tavalyi utolsó negyedévben a külföldiek kevésbé, viszont a magyar lakosság és a hazai pénzügyi vállalkozások már annál inkább bíztak a magyar részvénypiacban. Legalábbis az MNB szokásos háromhavi statisztikája alapján az utóbbiak növelték részesedésüket a tőzsdén jegyzett részvényekből. Pedig a BUX szeptemberi csúcsa után bekövetkezett visszaesés miatt összességében piaci értéken közel 10 százalékkal, mintegy 720 milliárddal, 6972 milliárd forintra csökkent a tőzsdei részvények állománya (az előző negyedév még közel 1400 milliárd forintos pluszt hozott). A korrekció tehát nem szegte kedvét a hazai befektetőknek, sőt a háztartások egy év óta tartó folyamatos eladás után ebben a negyedévben nettó részvényvásárlók voltak, 44,3 milliárd forint értékben. (Igaz, a növekmény jelentős hányadát az egyes cégeknél bevezetett dolgozói részvényjuttatási programok keretében történő lehívások tették ki.) Az árfolyamveszteség ugyan ennek felét elvitte, és a kezükben lévő részvényállomány csupán 21,7 milliárd forinttal emelkedett, de december végén a tőzsdei részvényeknek 3,9 százaléka volt már a háztartások tulajdonában. Hasonlóan a vételi oldalt erősítették a hazai cégek. Az árfolyamokkal korrigálva a pénzügyi szektor esetében ugyancsak 4,1 milliárd forinttal nőtt a részesedés, de százalékban ez 0,7 százalékpontos pluszt és 6,2 százalékos arányt jelent. A nem pénzügyi vállalatok pedig annak ellenére növelték részesedésüket 4,2 százalékra, hogy a tőzsdei mínuszok miatt jelentősen, 15,6 milliárd forinttal csökkent a részvényportfóliójuk értéke. Az Antenna Hungária ÁPV-s csomagjának eladása miatt az állam részesedése is csökkent, az árfolyamveszteséggel is korrigálva a teljes állományon belül már csak 7,5 százalék volt a részesedés. Csökkent a külföldi befektetők aránya, egyrészt nettó eladók voltak 64,3 milliárd forint értékben, de emellett jelentős, 584,8 milliárd forintos árfolyamveszteséget is elszenvedtek. Részesedésük 1,1 százalékponttal, 78,8 százalékra mérséklődött, persze a magyar részvényekben tartott befektetéseik nagysága még így is 5417 milliárd forintot tett ki.

Madarász János
Madarász János

Ez is érdekelhet