BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Sokat romlott a Démász az év végére

Habár mindhárom tőzsdei áramszolgáltató értékesítése közel azonos, 11 százalékot valamivel meghaladó mértékben esett a piacnyitás következtében, éves gyorsjelentésükben mégis nagymértékben eltérő eredményekről számoltak be.

2006. február 14. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A tőzsdei áramszolgáltatók blue chipjének számító Démász eredménye az utolsó negyedév miatt messze elmaradt a piaci várakozásoktól, az Elmű és a Émász viszont hozta a tőlük remélt eredményszintet. A legnagyobb likviditású, szegedi áramszolgáltató társaság nem nagyon büszkélkedhet tavalyi utolsó negyedévével. Az alig 338 milliós nyereség több mint 60 százalékos romlás a tavalyi év hasonló időszakához képest és csak az első háromnegyed év teljesítményének köszönhető, hogy a társaság végül 8 százalékkal, 5349 millió forintra javította előző évi összeredményét.
Az 5382 millióra nőtt osztalékalap – amely a befektetők számára a legfontosabb mutató – ennél sokkal szomorúbb, alig 1,7 százalékos növekedést mutat. Ez semmiképpen nem ad teret az 1280 forintos tavalyi osztalék jelentős növekedésére, a társaság az eddigi 90 százalékos osztalékkifizetési rátával számolva 1308 forintot fizethetne, ami bizony nem éri el az infláció szintjét sem (persze a kifizetési hányad változtatásával az osztalék is lehet magasabb). Az ok a szabályozott tevékenységek alacsony profitjában, illetve az utolsó negyedévben elszámolt magasabb költségekben található, amit a menedzsment már a harmadik negyedéves tájékoztató idején jelzett, amikor már csak az osztalékalap nominális értékének megőrzését tartották reálisnak.
A gyorsjelentés megjelenése alkalmából tartott sajtótájékoztatón Jacques Pithois, a Démász elnöke elmondta, a társaság helyzete a tavalyi évben a viszonylag kedvező időjárás ellenére nem volt könnyű. A szabályozási környezet továbbra sem kedvez a Démásznak, a társaság mind ez idáig hiába küzdött azért, hogy a tarifarendszert módosítsák. Jelenleg úgy tűnik, hogy erre legközelebb a regionális elosztói tarifa bevezetésének 2007-től esetlegesen megnyíló lehetőségével lesz esélye, ha sikerül az árakban is elismertetnie, hogy a gyéren lakott területeken az ellátás biztosítása sokkal nagyobb költséggel jár. Ezt a menedzsment az egyik legfontosabb feladatának tartja. A másik, szintén idei évre vonatkozó nagy feladat, a EU-szabályozás átvételével 2007 júliusáig végrehajtandó tevékenységszétválasztás lesz.
A két másik az RWE többségi tulajdonában levő áramtársaság az Elmű és az Émász már sokkal jobban teljesített. Az Elmű eredménye 17, az Émászé több mint 20 százalékkal növekedett. A társaságok mostantól IFRS szerinti konszolidált számokat tesznek közzé, melyek szerint az Elmű 17 milliárd 959 milliós, az Émász 4 milliárd 112 millió forintos eredményt hozott. Ez mindkét esetben valamivel meghaladja a piacon levő egyetlen elemzői várakozást. Ez részvényenként 2957, illetve 1348 forintot jelent, az osztalék megállapítása szempontjából azonban nem ez, hanem az anyavállalati, mindkét esetben jóval alacsonyabb eredmény a mérvadó. Az Elmű esetében ez 2718, az Émásznál 861 forintot hoz ki osztalékalapként egy részvényre számolva. Az viszont igen nehezen becsülhető, hogy ebből végül is mennyit fizetnek ki majd a társaságok. Az Elmű ugyan eddig eredményének jelentős részét kifizette, az Émász azonban tavaly és tavalyelőtt sem fizetett osztalékot, pedig lett volna rá lehetősége. Utóbbi társaságnál a tavalyi év nagy eredményének tekinthető, hogy sikerült megállapodnia egyik nagyfogyasztójával egy mintegy kétmilliárdos tartozás rendezéséről, így az arra korábban elszámolt jelentős értékvesztésből most több száz millió forintot szabadított fel.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet