A tőzsdei áramszolgáltatók blue chipjének számító Démász eredménye az utolsó negyedév miatt messze elmaradt a piaci várakozásoktól, az Elmű és a Émász viszont hozta a tőlük remélt eredményszintet. A legnagyobb likviditású, szegedi áramszolgáltató társaság nem nagyon büszkélkedhet tavalyi utolsó negyedévével. Az alig 338 milliós nyereség több mint 60 százalékos romlás a tavalyi év hasonló időszakához képest és csak az első háromnegyed év teljesítményének köszönhető, hogy a társaság végül 8 százalékkal, 5349 millió forintra javította előző évi összeredményét.
Az 5382 millióra nőtt osztalékalap – amely a befektetők számára a legfontosabb mutató – ennél sokkal szomorúbb, alig 1,7 százalékos növekedést mutat. Ez semmiképpen nem ad teret az 1280 forintos tavalyi osztalék jelentős növekedésére, a társaság az eddigi 90 százalékos osztalékkifizetési rátával számolva 1308 forintot fizethetne, ami bizony nem éri el az infláció szintjét sem (persze a kifizetési hányad változtatásával az osztalék is lehet magasabb). Az ok a szabályozott tevékenységek alacsony profitjában, illetve az utolsó negyedévben elszámolt magasabb költségekben található, amit a menedzsment már a harmadik negyedéves tájékoztató idején jelzett, amikor már csak az osztalékalap nominális értékének megőrzését tartották reálisnak.
A gyorsjelentés megjelenése alkalmából tartott sajtótájékoztatón Jacques Pithois, a Démász elnöke elmondta, a társaság helyzete a tavalyi évben a viszonylag kedvező időjárás ellenére nem volt könnyű. A szabályozási környezet továbbra sem kedvez a Démásznak, a társaság mind ez idáig hiába küzdött azért, hogy a tarifarendszert módosítsák. Jelenleg úgy tűnik, hogy erre legközelebb a regionális elosztói tarifa bevezetésének 2007-től esetlegesen megnyíló lehetőségével lesz esélye, ha sikerül az árakban is elismertetnie, hogy a gyéren lakott területeken az ellátás biztosítása sokkal nagyobb költséggel jár. Ezt a menedzsment az egyik legfontosabb feladatának tartja. A másik, szintén idei évre vonatkozó nagy feladat, a EU-szabályozás átvételével 2007 júliusáig végrehajtandó tevékenységszétválasztás lesz.
A két másik az RWE többségi tulajdonában levő áramtársaság az Elmű és az Émász már sokkal jobban teljesített. Az Elmű eredménye 17, az Émászé több mint 20 százalékkal növekedett. A társaságok mostantól IFRS szerinti konszolidált számokat tesznek közzé, melyek szerint az Elmű 17 milliárd 959 milliós, az Émász 4 milliárd 112 millió forintos eredményt hozott. Ez mindkét esetben valamivel meghaladja a piacon levő egyetlen elemzői várakozást. Ez részvényenként 2957, illetve 1348 forintot jelent, az osztalék megállapítása szempontjából azonban nem ez, hanem az anyavállalati, mindkét esetben jóval alacsonyabb eredmény a mérvadó. Az Elmű esetében ez 2718, az Émásznál 861 forintot hoz ki osztalékalapként egy részvényre számolva. Az viszont igen nehezen becsülhető, hogy ebből végül is mennyit fizetnek ki majd a társaságok. Az Elmű ugyan eddig eredményének jelentős részét kifizette, az Émász azonban tavaly és tavalyelőtt sem fizetett osztalékot, pedig lett volna rá lehetősége. Utóbbi társaságnál a tavalyi év nagy eredményének tekinthető, hogy sikerült megállapodnia egyik nagyfogyasztójával egy mintegy kétmilliárdos tartozás rendezéséről, így az arra korábban elszámolt jelentős értékvesztésből most több száz millió forintot szabadított fel.
