BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A Mol nem eladó

Az elemzők jól számoltak, a Mol tegnap közzétett 245,4 milliárd forintos nyeresége csupán minimális mértékben tér el a piaci várakozásoktól. A 2406 forintos részvényenkénti eredmény közel 20 százalékos növekedést jelent a 2004. évihez képest.

2006. február 14. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Sem maga a Mol, sem pedig a Mol kapacitásai nem eladók – reagált Mosonyi György vezérigazgató a Mol Rt. tavalyi gyorsjelentésének megjelenése alkalmából tartott sajtótájékoztatón azokra az orosz lapinformációkra, amelyek szerint az ottani piacvezető, a Lukoil érdeklődik a magyar olajcég, illetve annak egyes egységei iránt. A tavalyi eredménnyel kapcsolatban ugyanakkor látható büszkeséggel említette, hogy a 2005-ös évre három évvel korábban kijelölt célokat messze túlteljesítette az olajtársaság, amit szerinte akkor is megtett volna, ha a külső környezet nem annyira kedvezően változik, mint ahogy az végül is történt. Az idei évre vonatkozóan azt is kifejtette, hogy a cég kilátásai a magas finomítói árrés miatt továbbra is kedvezőek, és reményei szerint a petrolkémiai üzletág is javítani fog a teljesítményén. A tavalyi évet tekintve a társaság a legnagyobb növekedést a kutatás-termelés üzletágban tudta elérni, ahol – elsősorban a magas kőolajárak miatt – éves összehasonlításban 94 százalékos növekedést mutatott ki az üzleti eredményben.
(Negyedéves összevetésben pedig az majdnem háromszorosára bővült.) A divízió teljes üzleti eredménye meghaladta a 105 milliárd forintot. A magas olajár mellett ehhez elsősorban arra volt szükség, hogy a cég külföldi kőolaj-kitermelése jelentősen, 19 százalékkal növekedjen, ellensúlyozva a hazai kitermelés 12 százalékos csökkenését és azt az egyszeri 20 milliárdos költséget, amelyet a bányajáradék mértékének rögzítése fejében fizetett az államnak.
Az eredmény legjavát, több mint 178 milliárd forintot ennek ellenére továbbra is a feldolgozás-kereskedelem üzletág adta, itt a növekedés azonban már csak 12 százalékos volt az előző év egészéhez képest. A külső körülmények továbbra is kedvezőek voltak, mind a Brent és Ural kőolajfajták közötti árrés, mind a finomítói árrésszint magasan maradt 2005 során is, az utolsó negyedévben azonban mindkettő csökkent. Ez meg is látszott az eredményen, hiszen az éves szintű 12 százalékos növekedéssel szemben a negyedéves összehasonlítás már nyolcszázalékos üzletieredmény-csökkenést mutatott. A termékértékesítésnél megfigyelhető volt, hogy a gázolajeladás minden területen növekedett, miközben a benzineladás a magas árak hatására csökkent és az erős verseny összességében is csökkenést okozott.
A petrolkémiai üzletág most sem hozott áttörést. A 19,1 milliárd forintos üzleti eredmény alig magasabb a tavalyi 18,9 milliárd forintnál, annak ellenére, hogy a végrehajtott beruházások következtében jelentős mennyiségi növekedés következett be és a TVK-erőmű konszolidálása is javította az eredményt. A földgázüzletágban bekövetkezett a várt negatív fejlemény, az üzletág eredménye csökkent a 2004. évi szinthez képest, mivel a hazai árak már nem érték el az utolsó negyedévre nagyon megnövekvő importárak szintjét. Az öröm az ürömben, hogy a veszteséget a Földgázellátó Rt. okozta, amely az utolsó negyedévben 15 milliárdot meghaladó üzleti veszteséget termelt (éves szinten csak ötmilliárd lett a mínusz). Ez a társaság lesz az egyik (a másik a Földgáztároló Rt.), amely március 31-el az E.On Ruhrgashoz kerül, így már csak egyetlen negyedévet kell a Mol részvényeseinek finanszírozniuk. A megmaradó Földgázszállító Rt. 27,3 milliárd forintos üzleti eredményt termelt az év során. Negatívan járultak hozzá a teljesítményhez a pénzügyi műveletek is, míg 2004-ben közel 26 milliárdot keresett, tavaly már 31,7 milliárdot bukott a Mol ezeken, elsősorban a hitelek magas árfolyamvesztesége miatt.
A gyorsjelentésből összességében kiderül, hogy az olajtársaság a tőle elvárt teljesítményt hozta 2005-ben is, a túlnyomórészt kedvező körülményeket ki tudta aknázni és szektortársaihoz képest is kiváló hatékonysággal működik. A tőzsdei árra ugyanakkor ennek a gyorsjelentésnek valószínűleg nem lesz túl nagy hatása, hiszen a piaci várakozásoknak megfelel, meglepetést sem pozitív, sem negatív irányban nem tartalmaz. Az árfolyamot most is, mint annyiszor, várhatóan sokkal inkább a nemzetközi tőkeáramlások iránya és az olajrészvények általános világpiaci megítélése fogja meghatározni.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet