Három hónappal ezelőtt még annak örültünk, hogy az egész éves eredmény túllépte a tízmilliárdot, aztán tegnap kiderült, hogy még ezek után is van meglepetés. Az Egis 2005/2006-os üzleti évének decemberben zárult első negyedévében a nemzetközi számvitel szerint 6,4 milliárd forintos adózott eredményt ért el, többet, mint amennyit a legoptimistább elemző várt tőle. Ez 822 forintos részvényenkénti eredménynek felel meg, szemben a tavalyi egész éves 1434 forinttal. A negyedéves részvényenkénti eredmény jobb lett, mint a Richteré (757 forint), amire több mint tíz éve nem volt példa a két társaság történetében. A részvény ezek után tíz százalékkal emelkedett a tőzsdén, s zárás előtt már csak hajszál választotta el a 30 ezer forintos határtól.
A kiváló teljesítmény alapvetően két, egy időben zajló jelenségnek és kedvező külső hatásoknak tudható be.
A társaság árbevétele ütemesen nőtt a jó megtérülést biztosító stratégiai piacain (FÁK-országok, Kelet-Európa, Magyarország), emellett harmadára zuhant a kisebb nyereséghányadú nyugat-európai gyógyszereladások értéke, s harmadával esett a szintén kisebb marzsú hatóanyag-eladás is. Ennek a kettős hatásnak köszönhető, hogy az üzemi eredményhányad 20,5-ről 28,5 százalékra emelkedett. Egyszeri tételként a hazai nagykereskedők áremelések előtti készletezése jelentkezett, ami hárommilliárdos pluszbevételt jelentett. Emellett a dollárárfolyam is kedvezően alakult, pont két éve nem volt már ilyen magas. A kiváló üzemi teljesítményt a pénzügyi tételek 400 millióval javították tovább. A társaság most tért át a nemzetközi számvitelre, de a konszolidált számokban lényegében nincsen (és nem is várható) jelentős eltérés a magyar számvitelhez képest.
Itt az ideje, hogy másképp gondoljunk az Egisre – fogalmazódhatott meg a tegnapi elemzői prezentáció résztvevőiben. A társaság vezetése láthatóan maga is megszeppent saját teljesítményétől, s a hogyan továbbra vonatkozó kérdéseket azzal hárította el, hogy még egy lezárt negyedév tapasztalataira van szükség a megalapozott véleményalkotáshoz. Bár Marosffy László vezérigazgató-helyettes óvott a túlzott optimizmustól, úgy tűnt, hogy ezt inkább a sokéves rutin, mint a társaság aktuális teljesítménye mondatja vele.
Az egyes piacokat sorra véve nem úgy látszik, hogy bármi is megzavarná az Egis tempóváltását. A belföldi piacon a nagykereskedők készletfelhalmozása miatti hárommilliárdos többletbevétel ugyan hiányozni fog a második negyedben, ám a lengyel és vele a kelet-európai eladások felfutása ezt ellensúlyozhatja majd. A dollár jelenleg gyengébb, mint decemberben, de a negyedéves bázis árfolyama is alacsonyabb volt (187 forint). A FÁK-piacokon továbbra is minden rendben, a DLO nevű orosz közgyógyellátási program keretében a társaság havi 1–1,3 millió dolláros forgalomra számít idén, így a 20 millió dollár fölötti negyedéves orosz export tarthatónak tűnik.
Van új favorit is, mégpedig Ukrajna. Az Egis az elmúlt negyedévben csaknem száz fővel bővítette ottani létszámát, miközben a forgalma 260 százalékkal, négymillió dollárra emelkedett. A társaság a következő két-három évben átlag feletti bővülést vár az 50 millió lakosú ország piacán. A kedvező termékösszetételnek köszönhetően a költségek várhatóan nem szaladnak el idén, így ha semmi sem jön közbe, az Egis kiváló teljesítménye az egész évben fennmaradhat. A gyorsjelentés után minden bizonnyal sorra jönnek az elemzői felminősítések, s az értékelésekre a piacnak láthatóan szüksége is van ahhoz, hogy megtalálja az Egis új helyét.
