A Pannonplast lassan kiszáll a tavaly mintegy 1,1 milliárd forint üzemi veszteséget termelő műszakiműanyag-gyártásból. A cég december végén kötött előszerződést a francia Plastiques du Val de Loire (PVL) társasággal, amely 2006 elején átveszi a Pannonplast Műszaki Műanyagok Rt. székesfehérvári műszakiműanyag-gyártását. Ez az üzem adta az üzletágat lényegében jelentő PMM árbevételének és eredményének, pontosabban az elmúlt években inkább a veszteségének mintegy 80 százalékát. A divízió másik tagvállalata, a Dexter Rt. sem kerülhette el sorsát, a Pannonplast tegnapi bejelentése szerint a cég 68,8 százalékát értékesítette közel 230 millió forintért, amely után részesedése 25,1 százalékra csökkent.
A vevők kilétét a társaság nem részletezte, de a kiadott közlemény szerint a tranzakció után a Dexter menedzsmentjének részvételével olyan tulajdonosi struktúra alakult ki, amelytől a Pannonplast vezetése a Dexter sikeres működését és a megmaradó kisebbségi tulajdonának értéknövekedését várja. A tagvállalat egyébként január 31-ei fordulónappal került ki a konszolidációs körből, az üzlet pedig a Pannonplast-csoport idei első negyedévét mintegy 25 millió forintos veszteséggel érinti. (A Dexter 2005-ben 142 millió forint adózás előtti veszteséggel – előzetes, nem auditált adat – terhelte a Pannonplast konszolidált eredményét.) A korábban milliárdos veszteséget hozó, és az ezredfordulón még a terjeszkedés legfontosabb területének tartott műanyaggyártásból mostanra lényegében kivonult a tőzsdei cég. Az idei év a remények szerint már az építkezésé lesz, aminek egyik fontos pillére az élelmiszer-ipari csomagolások területén végrehajtott fejlesztések lesznek. A korábbi elképzelések szerint csomagolóanyag-termelő üzemet szeretnének létrehozni Szerbiában, hogy innen lássák el Horvátországot és Bosznia-Hercegovinát, valamint a bolgár piacon is szeretnék megvetni a lábukat.
