A Hungagent Rt. tegnapi bejelentése szerint legnagyobb tulajdonosa, a Deutsche Balaton AG eladott egy kevéske részvényt, s így részesedése 90 százalék alá csökkent. A korábban
576 874 darabbal rendelkező fő tulajdonos pakettja mindössze 2406 darabbal lett kevesebb, az eladásra vélhetően nem a BÉT-en került sor, hiszen ott Hungagentre utoljára tavaly június végén született kötés.
A lépés magyarázata az lehet, hogy a 90 százalék alá csökkent részesedés birtokában ha sikerül egy olyan nyilvános vételi ajánlatot tenni, amellyel ismét 90 százalék fölé kerül a fő tulajdonos, akkor kiszoríthatja a társaság kisebbségi részvényeseit, egyben a tőzsdéről is kivezetheti a papírt.
Egy esetleges vételi ajánlatot követendő kiszorítás során a fizetendő ellenérték nem lehet alacsonyabb a társaság saját tőkéjénél, ez papíronként – konszolidáltan – 1700 forintra rúgott. A júniusi utolsó kötésben itthon 700 forint volt a papír ára, Németországban – ahol szintén előfordul tőzsdei forgalomban – 5 euró körül születtek rá nagy ritkán üzletek. A Deutsche Balaton AG egyszer már tett nyilvános vételi ajánlatot a társaság papírjaira, 2002-ben, 700 forint körüli árfolyamon (az ajánlati ár 2,8 euró volt). Az ajánlatot tevő DB, de a kitartó részvényesek sem jártak rosszul az elmúlt években, 2004-ben 50 százalékos, azaz 350 forintos, 2005-ben pedig 12 százalékos, azaz 84 forintos osztalékot fizetett a társaság.
