Az elmúlt félév egyik leglátványosabb részvénypiaci sztorija kapott – legalábbis rövid időre – léket, amikor tegnap kiderült, hogy az előzetes várakozásokkal ellentétben a Gazprom orosz gázóriás részvényeinek súlya a Morgan Stanley Capital International indexben mégsem februárban, hanem csak a májusi index-felülvizsgálat során nőhet – jelentette a Bloomberg. A világ legnagyobb gázvagyonával rendelkező óriáscég részvényeinek árfolyamát már jó ideje az hajtotta egyre feljebb és feljebb, hogy az új orosz gáztörvény elfogadásával a társaság alaptőkéjének 3 százaléka helyett már mintegy 40 százaléka elérhető legálisan külföldiek számára.
Ennek hatására az MSCI Emerging Markets Indexben az addig 0,4 százalékról 3,7 százalékra, az MSCI Russia Indexben pedig 6,3-ról 42,8 százalékra nőtt volna a súlya a papírnak. Ez mértékadó értékpapír-piaci becslések szerint is mintegy 8 milliárd dollárnyi új keresletet támasztott volna a részvények iránt azon alapok részéről, akik ezt az indexet követik befektetéseiknél. Másfelől egyes vélemények szerint például a hazai részvényárakra is negatív hatása lett volna, hiszen az idei csúcsárfolyamán majd 200 milliárd dollárt ért a társaság, ami az MSCI Emerging Markets Indexben vezető részvénnyé tette volna, csökkentve ezzel a többi, így a magyar papírok súlyát is. A mostani késedelemre azért került sor, mert a törvény elfogadása ellenére a Gazprom-részvények letétkezelője nem tudott megfelelő információkkal szolgálni a külföldiek számára is elérhető részvények számáról. A piac meglehetősen negatívan reagált a bejelentésre, a részvény 9 dollárról majd öt százalékkal, 8,57 dollárra esett tegnap.
