BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Gigaveszteségre számít a Globus

A korábban várt többszöröse, akár 4 milliárd forint is lehet a Globus tavalyi IFRS szerinti vesztesége – figyelmeztetett a társaság. A menedzsment a kedvezőtlen devizaárfolyamokkal, céltartalék-képzéssel, készletek leértékelésével és energiaár-emelkedéssel indokolta a váratlan romlást.

2006. január 30. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Tavalyhoz hasonlóan idén is tudott hatalmas év eleji negatív meglepetéssel szolgálni a Globus Rt. részvényesei számára. A konzervipari csoport tegnap közzétett profit warningja alapján 2005. évi IFRS szerinti vesztesége elérheti a 4 milliárd forintot, jelentősen meghaladva a piaci várakozásokat és a cég korábbi előrejelzéseit is. A vártnál nagyobb veszteség okait bőségesen részletezi a közzétett figyelmeztetés. Eszerint az év végi kedvezőtlen devizaárfolyamok miatt a devizahiteleken és a devizaalapú szállítói állományokon több mint 500 millió forintnyi nem realizált árfolyamveszteség keletkezett. A devizaárfolyamok miatt a készleteknél is leértékeléseket hajtottak végre, ez 800 millió és egymilliárd forint közötti összeggel hizlalhatja a mínuszt, a vevőállomány átértékelése az óvatosság elve alapján 150 millió forintot ad az utolsó negyed veszteségeihez. Szintén 150 millió forintot írnak a kedvezőtlen időjárás és az energiaár-emelkedés kombinációjának számlájára, de a zloty erősödéséből is ennyi bukta jött még össze. Ezenkívül a negyedik negyedév adatait rontotta a nyugati exportlehívások ütemének elmaradása a várttól, továbbá a belföldi forgalom is a remélt alatt maradt, ráadásul a korábban jelzett gyenge tavalyi szezon miatti rossz nyersanyag-kihozatal is nem várt veszteségeket jelentett.
A Globus-csoport gyakorlatilag az EU-csatlakozás óta nyújt negyedévről negyedévre kedvezőtlenebb teljesítményt, a várttól elmaradó nyereségek, illetve utóbbi időben veszteségek mértékét eddig rendszeressé váló profit warningjaival csak követni tudta a társaság menedzsmentje, kezelni nem igazán. Az első figyelmeztetés még 2004 nyarán érkezett a cégtől, akkor az éves 1,5 milliárdos profit helyett vártak egymilliárd forinttal kevesebbet. A számok csúnyán túllőtték az előrejelzéseket, a félmilliárdos plusz helyett az utolsó negyedév milliárdos mínuszával 800 milliós veszteség lett a tavalyelőtti teljesítmény vége. A tavalyi közgyűlés előtt – reagálva a kedvezőtlenül változó működési környezetre – háborút hirdetett a Globus menedzsmentje (NAPI Gazdaság, 2005. március 4., 11–12. oldal). Az akkor bejelentett stratégia arról szólt, hogy agresszív költségcsökkentési programba kezdenek (egyes termékeket megszüntetnek, a terhek egy részét a termelőkre hárítják, a termelés egy részét külföldre viszik), növelik a lengyel cég szerepét. Ezenfelül úgy gondolták, nemcsak beszállnak az árversenybe, hanem diktálni is kívánják azt, előbbre hozva ezzel a magyar piacon meglévő kapacitásfeleslegek leépülését s a gyártó cégek konszolidációját. Ehhez a cég a menedzsment akkori megítélése szerint megfelelő pénzügyi erővel rendelkezett, s akkor is úgy látták, hogy a 2005-ös év biztosan veszteséges lesz, s igazán profitábilissá csak 2007-től válhat ismét a csoport. Az eredetileg tervezett 700 milliós mínuszt már félévkor túlszárnyalta a Globus, akkor egymilliárd forintnál járt a csoport vesztesége, azonban a harmadik negyedévben nem jött meg a várva várt fordulat, s a jelek szerint a negyedik negyedben sem. A novemberben közzétett újabb profit warning már 1,2–1,4 milliárdos várt veszteségről szólt, itt már a most említett kedvezőtlen tényezők jelentős részét említették mint várható veszteségforrást.
Persze a figyelmeztetésben jelzett 4 milliárd forintos mínusz még változhat, a cég közleménye szerint a 2005-ös évet, illetve a vagyon- és készletértékelést még nem zárta le a társaság vezetése.
Az egyelőre nem látszik, hogy a közel egy éve meghirdetett háborúból hogyan jön ki a Globus, az viszont igen, hogy a vérveszteségek nagyobbak a vártnál, s talán a muníció sem annyira biztosított, mint amennyire gondolták. A cég szeptember végén még 1 milliárd forintnyi likvid eszközzel rendelkezett, ami nem nevezhető nagynak a 16,4 milliárd forintnyi rövid lejáratú hitel mellett, igaz, nyereséges működés mellett a finanszírozó bankok nem nagyon szoktak fanyalogni, ha nagy a hitelállománya egy élelmiszer-ipari cégnek. Egy ideje mindenesetre a piaci híresztelések már arról szóltak, hogy a működési nehézségek és a készletek várható veszteséges értékesítése miatt tőkebevonásra kényszerülhet a társaság, s már tárgyaltak is több potenciális kockázatitőke-befektetővel. A híreket a menedzsment egyelőre nem kívánta megerősíteni, igaz, cáfolni sem.

Lovas-Romváry András
Lovas-Romváry András

Ez is érdekelhet