BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Készpénzben és betétben gondolkodik a magyarok többsége

2006. január 29. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A háztartások 35 százaléka egyáltalán nem rendelkezik semmiféle megtakarítással – derült ki abból az országos reprezentatív felmérésből, amelynek eredményeit az Öngondoskodás Alapítvány és a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (Bamosz) képviselői ismertettek pénteki sajtótájékoztatójukon.
Az ezer főt érintő kutatásból az is kiderült, hogy a megtakarításokkal rendelkező családokban is rendkívül elavult azok szerkezete, a megfelelő hozamot biztosító lehetőségek helyett jó részük, mintegy 23 százalékuk ugyanis még mindig folyószámlán vagy egyszerűen otthon tartja pénzét. De a megtakarítóknak az a 16 százaléka is tipikusan készpénz és folyószámla vagy takarékbetét között osztja meg vagyona ezen részét, akik kétféle befektetési formával rendelkeznek. A lakosság közel háromnegyedének megtakarítási kultúrája tehát nemcsak nyugat-európai összehasonlításban, de a felmérés alapján még a kelet-európai országokkal összehasonlítva is igen alacsony. Láthatóan komoly szükség volna a pénzügyi ismeretek oktatására – a tantárgy középiskolai bevezetését szorgalmazza az Öngondoskodás Alapítvány is –, hiszen a válaszadók mindössze 6 százaléka járatos e téren, míg 28 százalékuk saját bevallása szerint sem konyít ezekhez. A felmérésben szereplők például mindössze 11 százaléka tudta megmondani, mennyi az aktuális infláció.

Madarász János
Madarász János

Ez is érdekelhet