BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az Erste részvénye 45 euróért kelt el

Sikeresen lezárult tegnap az Erste Bank AG részvénykibocsátása, az OTP legnagyobb hazai konkurensének anyavállalata közel hárommilliárd eurós tőkeemelést hajtott végre 45 eurós részvényenkénti áron.

2006. január 26. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Tegnap sikeresen lezárult az Erste Bank AG részvénykibocsátása. Az OTP egyik legnagyobb régióbeli konkurensének számító osztrák bank 24,2 százalékkal emelte meg alaptőkéjét, az 5 millió 895 ezer 360 darabos túljegyzési opciót is beleszámítva összesen 64 millió 848 ezer 960 részvényt jegyeztek le a befektetők. A részvények 60 százalékát az elővételi joggal rendelkező korábbi tulajdonosok vásárolták meg, a maradékot nemzetközi kibocsátás keretében más befektetők, akik a bank tájékoztatása szerint 1,7-szeresen jegyezték túl a nekik jutó csomagot (a túljegyzési opciót nem számolva). Az Erste Bank alaptőkéje ezzel 604 millió 274 ezer 400 euróra emelkedett a korábbi 486 millió 367 ezer 200 euróról.
Az osztrák bank részvényeit 45 eurós áron vásárolták meg, ami a tegnapi 46,42 eurós piaci árhoz képest csupán minimális diszkontot tartalmaz, különösen ha figyelembe vesszük a már eldöntött, 55 eurócentes osztalékot. Erre az összegre ugyanis csak a régi részvények jogosítanak, az új papírok csak a 2006-os év után fizetnek. Ugyanezen okból a bécsi és a prágai értéktőzsdére mától bevezetett papírok mellett a régi részvények külön sorozatként forognak egészen az osztalékszelvény levágásáig, és csak azután egységesül a két sorozat.
A kibocsátást nagy sikerként értékelte a bank vezetése, akik a romániai Banca Comerciale Romana – az a bank, amelyet az OTP korábban sikertelenül próbált megvenni – 62 százalékos részvénycsomagjának 3,75 milliárd eurós vételárát kívánták a 2,9 milliárd eurót hozó nemzetközi kibocsátásból finanszírozni. A sikerpropaganda nem véletlen, az Andreas Treichl elnök-vezérigazgató vezette menedzsment ugyanis az osztrák tőzsde történetének eddigi legnagyobb kibocsátását valósította meg, ráadásul sok pesszimista vélemény közepette. A tranzakciót megelőzően, a vezető román bank megvásárlása óta ugyanis a vezető befektetési bankok sorra minősítették le az Erste részvényét, arra hivatkozva, hogy a romániai bankvásárlás ára túl magas volt. Mindezek miatt a legtöbb kommentár sikerként értékelte a tranzakciót, a menedzsment pedig megkönnyebbülhetett még akkor is, ha az 1,7-szeres túljegyzés ilyen kibocsátások esetében nem számít magasnak.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet