BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Elégedett részvényesek az Egis-közgyűlésen

Ötvenszázalékos nyereségbővülésről számolhatott be az Egis a részvényeseknek, akik megszavazták a szokásos, 120 forintos osztalékot. Az igazgatóságba választották a társaság új vezérigazgatóját, Gál Péternét.

2006. január 25. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Alighanem a társaság iránt megélénkült befektetői érdeklődésnek köszönhető, hogy az elmúlt öt év legmagasabb, 66,7 százalékos részvétele mellett tartották meg az Egis Gyógyszergyár Rt. éves közgyűlését. Úgy tapasztaltuk, hogy részvényeseink elégedettek a társaság teljesítményével – mondta Marosffy László gazdasági vezérigazgató-helyettes, ezt támasztják alá a 2004/2005-ös üzleti év eredményei. A belföldi forgalom tíz, az export dollárban 19 százalékkal bővült. A FÁK-országokba irányuló kivitel 95 millió dollárt tett ki, Kelet-Európába 80 millió dollár értékben exportáltak, s ezen belül minden országban egyenletes, gyors növekedés volt tapasztalható. Lényegesen, 3,6 százalékponttal javult az értékesítés fedezete. Az üzemi eredmény 49 százalékkal nőtt, 11,11 milliárd forintra, míg az adózás előtti nyereség 12,8 milliárd forint lett, ami 54 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál.
A több mint 11 milliárd forintból a társaság idén is csak 934 milliót szán osztalékra, ami egy kisrészvényes rosszallását is kiváltotta. A felszólaló 12 helyett 24 százalékos osztalékot javasolt, ám azt, hogy a részvényesek közül még hányan voksoltak volna a nagyobb kifizetésre nem tudhattuk meg, a részvényes ugyanis későn regisztrált, így nem bocsáthatták szavazásra az indítványt.
Arra viszont lehetőséget teremtett a felvetés, hogy az igazgatóság ismertesse saját álláspontját. Eszerint a 120 forintos osztalék a látszat ellenére sohasem mechanikus. Egy gyógyszergyár részvénye nem osztalékrészvény, a befektetők inkább azt várják el, hogy a cég legyen egyre erősebb, jövedelmezőbb. Ehhez forrásokra van szükség, ami nem fér össze a magas osztalékkal. A gyógyszeriparban nagyon erős fejlesztési verseny van, s úgy értékelték, hogy a tavalyi eredményre szükség van a társaság további növekedéséhez. Idén kétmilliárd forint kötelezettség terheli a céget egy korábbi hitelezővel szembeni tartozás okán, és az orosz beruházásra illetve a magyarországi fejlesztésekre is kell a pénz. Az it úgy látja, hogy a részvényesek többsége elfogadja ezt az átlátható, világos osztalékpolitikát – mondta Marosffy, és a részvényesek többsége valóban elfogadta a 120 forintot.
A közgyűlés döntött a vezetői testületek összetételéről is. Az eredeti tervek szerint a cég közelmúltban lemondott vezérigazgatóját delegálták volna a felügyelőbizottságba, ám Orbán István január 18-i hirtelen halála miatt végül úgy döntöttek, mégsem bővítik a testületet. A tulajdonosok új igazgatósági tagokat választottak. A testület tagja lett Gál Péterné, a cég tegnap délután megválasztott új vezérigazgatója is. A részvényesek jóváhagyták a vezető testületek és a könyvvizsgálónak újraválasztott Ernst & Young Kft. díjazásának ötszázalékos emelését.
Az idei tervekről Marosffy László lapunknak elmondta: továbbra is intenzív növekedéssel számolnak. A magas bázis ellenére Oroszországban 25 százalék feletti forgalombővülést várnak, belföldön 10, a kelet-közép-európai piacokon pedig 15 százalékos növekedésre számítanak. Hozzátette, az orosz piac továbbra is jól teljesít, így megalapozottnak tűnnek a tervek. Az Egis február 9-én publikálja negyedéves gyorsjelentését.

Molnár Gergely
Molnár Gergely

Ez is érdekelhet