Forgalomélénkülés és kismértékű forintgyengülés jellemezte a bankközi devizapiacot tegnap. A délelőtti eseménytelenség után a közép-európai devizákat, elsősorban a zlotyt érintő eladási hullám elérte a hazai piacot is, így a nap elején még 250 forint alá is becsúszó euró 250,60/80 forintig drágult, a dollár pedig közel másfél forinttal került feljebb, és délután már 207 és fél forint felett állt. Pedig a kedden bejelentett makroadatok (infláció és az államháztartás hiánya) meglepetés nélküliek, lényegében kedvezőek voltak. Igaz, a kedvező árindex nyomán csökkentek a kamatemelési várakozások, ami a hozamok csökkenésén keresztül a gyengébb forint irányába hathatna, de a szakértők szerint a hatszázalékos jegybanki alapkamat még mindig jó üzlet a külföldieknek.
Ezt mutatja az is, hogy a külföldiek kezében lévő állampapír-állomány a legfrissebb, múlt pénteki adatok szerint ismét 2600 milliárd forintig emelkedett. A referenciahozamok egyébként tegnap is mérséklődtek, igaz, az egyéves lejárat nyolc bázispontos elmozdulását leszámítva csupán egy–három bázispontot tett ki a csökkenés.
Az ÁKK szokásos heti aukcióján ugyanakkor megcsappant a kereslet a három hónapos diszkontkincstárjegyek iránt. A meghirdetett, 25 milliárd forintnyi mennyiségre csupán 46,2 milliárdnyi ajánlatot nyújtottak be az elsődleges forgalmazók. Az elfogadott mennyiséget így 20 milliárd forintra csökkentette az Államadósság Kezelő Központ. A legkisebb elfogadott hozam 5,80, a legmagasabb 5,85 százalék lett, az 5,84 százalékos átlag az egy nappal korábbi másodpiaci benchmarkot 4 bázisponttal múlta alul.
Az MNB kéthetes betéti aukcióján ellenben nagy volt az érdeklődés. A bankok közel 700 milliárd forintot helyeztek el az MNB-nél hat százalékon, ami bő 50 milliárddal több, mint a lejárt összeg.
