A Budapesti Értéktőzsde tavalyi, 85 százalékos forgalomnövekedéséből a Mol és az OTP mellett jó néhány másodvonalbeli papír is kivette a részét – derül ki a 2005-ös statisztikai adatokból. Persze abban, hogy a részvénypiacon a napi átlagos volumen 10,2 milliárd forintról 19 milliárdra nőtt, az olajcégnek és a legnagyobb hazai lakossági banknak is a duplázására volt szükség, de arra is, hogy például a BorsodChem egy év alatt 184 millió forintról napi 800 millió forintra növelje a forgalmát, vagy hogy az Egisből is 200 millióval több, naponta 400 millió forint értékű papír cseréljen gazdát. (A vezető papírok közül egyébként az MTelekom és a Richter részvényeire 2005-ben alig született valamivel több kötés, mint 2004-ben.) A forgalmi listán látványos előretörésről a kisebb papírok számolhattak be. A Fotex vagy a Synergon százmilliós vagy a közeli nagyságrendje mellett érdekes – különösen az idei év első hetének adatainak tükrében –, hogy az egy évvel korábbihoz képest tavaly az econetből sem forgott több, sőt a Humet esetében 400 ezer forinttal, 700 ezerre csökkent a napi forgalom.
Természetesen a legnagyobb volatilitással rendelkező papírok is a kisebb kapitalizációjú társaságok közül kerültek ki. Jó néhány illikvid részvény esetében – mint az Agrimpex, a BIF vagy éppen Domus – a kilengés mértéke éves szinten a 200–300 százalékot is elérte, míg az előbb is említett spekulánsok kedvence, a Humet 331 százalékot produkált. Hát, ha még az idei évkezdést is belevették volna... A januári események feltehetően a forgási sebesség – a forgalom aránya a kapitalizációhoz – alapján számolt rangsort is átrendezték volna, így ezt viszont toronymagasan a Synergon vezeti az econet és a Phylaxia előtt.
A forgalom felfutása a határidős piacon még inkább szembetűnő volt, az összforgalom több mint kétszeresére, 4 754 999 millió forintra nőtt. Egyedül a határidős kamatkontraktusok értéke – 2005-ben mindössze 16 ügylet született – csökkent, az index- és részvénypiac látványosan bővült, a devizaszekció pedig egyenesen megháromszorozódott. (Igaz, az utolsó két hónap adatai már az integrált Budapesti Árutőzsde számait is tartalmazzák.) A nyitott kötésállomány 436 ezer darabra emelkedett, az összértéke pedig elérte a 162 milliárd forintot.
