Tegnap az egész magyar részvénypiacon tombolt a bika, ezen belül is kiemelt figyelmet kaptak azonban a gyógyszerrészvények. A 2,7 százalékos BUX-emelkedés mellett az Egis 5,9 százalékkal, a Richter pedig 3,7 százalékkal drágult. A Richter 41 995 forintos új záróárat és 42 340 forintos napon belüli csúcsot ért el, az Egis pedig 24 600 forintos napon belüli maximum után 24 350 forintos rekordon zárt. A gyógyszergyártók teljesítménye különösen annak fényében számít meglepőnek, hogy már az elmúlt negyedévben is felülteljesítették a piacot: miközben a BUX 3000 pontot esett október és január között, a két gyógyszerpapír 40 ezres, illetve 23 ezres csúcsa közelében maradt. A befektetők számára alighanem a Richter és az Egis magas és egyre emelkedő orosz piaci kitettsége jelenti a vonzerőt, ez a stabilan magas olaj- és gázárak, illetve a közeledő orosz választások mellett egyre jobban felértékelődik a befektetők szemében. Moszkva ráadásul a magyar gyártók számára kedvező változtatásokat hajtott végre a gyógyszer-támogatási rendszeren, ami további növekedés forrása lehet. A Richter esetében ehhez járul, hogy független gyártóról – tehát potenciális felvásárlási célpontról – van szó, az Egis viszont a fő tulajdonosa miatt neki osztott diszkontot a következő években várható nagyobb eredménynövekedéssel tudta ellensúlyozni.
A cégek maguk mindenesetre visszafogottabban nyilatkoznak az árfolyamcsúcsokról.
Beke Zsuzsa, a Richter PR-vezetője nem is szerette volna kommentálni a 42 ezres árfolyamot, mivel – mint mondta – a részvényárfolyam sokszor teljesen függetlenül viselkedik a társaság operatív teljesítményétől. Marossfy László az Egis vezérigazgató-helyettese is részben a befektetői hangulat általános javulásának tudja be a részvény szárnyalását. Másrészt viszont az Egis iránt az elmúlt egy-két évben megerősödött befektetői bizalom is közrejátszik benne. Mint mondta az elmúlt év gazdálkodása sikeres volt, s mindenki ennek folytatását várja – semmi olyan hír nem jelent meg ami ezt a várakozást cáfolná.
Az előzetes számok alapján a stratégiailag fontos orosz piacon továbbra is jó forgalmat ér el az Egis, így jó eséllyel lehet feltételezni, hogy az elmúlt időszak kedvező folyamatai folytatódnak – mondta Marosffy. A társaság 520 millió forint OEP-visszatérítést számolt el a harmadik – saját üzleti éve szempontjából az utolsó – negyedévben. A visszatérítés végleges összegéről továbbra sincs adat – az csak március végén várható –, ám a vezérigazgató-helyettes szerint várhatóan ennél kissé alacsonyabb lesz a végső szám. Hasonlóan nyilatkozott kérdésünkre a Richter szóvivője is, a nagyobbik gyártónál is lehetségesnek tartják, hogy a prognosztizált egymilliárdtól valamivel elmarad majd a visszafizetés összege.
