Madarász János
A Swisscom AG bejelentése szerint a múlt héten lezárult nyilvános vételi ajánlatban 97,99 százalékosra emelkedett a svájci cég befolyása az Antenna Hungária Rt.-ben. A Megdet Rahimkulov és két fia érdekeltségbe tartozó Firthlion Ltd. is eladta mintegy 18 százalékos tulajdont biztosító 2 millió 138 ezer darab részvényét a Swisscomnak, így mindössze 2,01 százaléknyi papír maradt közkézen a műsorszóró vállalatból. A Swisscom elvileg – mivel 90 százalék fölé jutott a vételi ajánlattal – hamarosan kezdeményezheti a fennmaradó kisebbségi részvényesek kiszorítását a cégből az ajánlatban szereplő 5250 forintos árfolyamon, s kérheti a papírok törlését a Budapesti Értéktőzsde értékpapírlistájáról. A tőzsdei kivezetés lehetősége egyébként a vételi ajánlat szövegében is szerepelt.
A kiszorítás intézményével kapcsolatban egyébként érdekes vélemények láttak napvilágot az elmúlt napokban. Egy a Portfólió.hu internetes gazdasági újságban megjelent szakértői vélemény szerint a tőkepiaci törvény január elsejétől életbe lépő módosítása rövid időre megszünteti a kiszorítás lehetőségét a nyilvános ajánlatok után. A tpt. erre vonatkozó régi rendelkezései ugyanis december 31-én hatályukat veszítették az újak viszont csak május 20-ától lépnek életbe. Így a január elseje és május 20-a között kezdeményezett nyilvános vételi ajánlatok után nem lehet majd kiszorítani. Igaz, ez vélhetően nem vonatkozik az Antenna-ajánlatra, hiszen ez az eljárás még tavaly indult, s így – jogászi vélemények szerint – rá vontakozóan még a régi rendelkezéseket kell irányadónak tekinteni.
