BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Forintos papírokon is lehet sokat nyerni

Karácsony óta jó néhány kispapír heves árfolyam-emelkedést produkált a Budapesti Értéktőzsdén, kérdés, mennyire megalapozott a „forintos részvények” rallyja.

2006. január 5. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az elmúlt hetekben egyértelműen a kispapírok bizonyultak jó üzletnek a Budapesti Értéktőzsdén. Jó néhány ilyen részvény – alacsony árfolyama miatt „forintos” papírnak is hívják őket – látványos erősödést produkált, igaz, ezek általában nem túl likvid papírok, így már néhány százezer forintos vételi megbízások is alaposan felhajthatják az árfolyamot. Ráadásul az alacsony piaci értéknek köszönhetően a forintban mérve kisebb elmozdulások százalékosan már hatalmasnak tűnhetnek, így kerülhetett két ilyen papír is az elmúlt két hét legjobban teljesítő részvényei közé.
Az időszak sztárja, 300 százalék feletti erősödéssel, egyértelműen a Humet volt. A részvény szárnyalása meglepő módon nem az amerikai és a magyarországi akvizíciók és ingatlanvásárlások december közepi bejelentését követően kezdődött, hanem mintegy egy héttel később, a cég karácsonyi rendkívüli közgyűlése után. Az árfolyammal együtt a forgalom is az egekbe szökkent, a cég papírjaira az elmúlt egy hét alatt 380 millió forint értékben született üzlet, közel annyi, mint az elmúlt egy évben összesen. (Ezen időszak alatt 6,3 millió részvény, a Humet-papírok közel fele fordult meg a parketten.)
A részvényre a jelek szerint egy nagy vásárló vagy vásárlói csoport vetette rá magát, minden reggel limittel emelve a papírok kurzusát. Korrekcióra esély sem volt, senkinek nem akadt bátorsága – és nem is volt nagyon érdeke –, hogy szembemenjen a könyvet több százezres vételi megbízásokkal teletömő befektetővel. Pedig az áremelkedést nem sok tényező indokolja. A részvényszám az elmúlt időben megháromszorozódott, a cég volt hitelezőit pedig Humet-papírokkal elégítették ki, márpedig valószínűleg sokuk jobban örülne a készpénznek, mint a papírnak, így minél gyorsabban szabadulni igyekszik majd tulajdonától. Ráadásul hamarosan újabb részvényeket bocsát ki a cég, így egy kicsit úgy tűnik, mintha valaki erre felkészülve szeretne árat csinálni a papírnak. A december 23. után kezdődött szárnyalás – melynek során tegnapra 314 százalékkal drágult a részvény – nem példa nélküli a cég életében, hasonló fékevesztett száguldásnak lehettek tanúi 2000 elején a befektetők. A cégnél akkor is Amerika volt a sztori, a papír árfolyama akkor 30 forint környékéről 260 forintig, azaz közel 800 százalékkal drágult.
A Garex is remekelt az ünnepek óta – igaz, minimális forgalom mellett –, úgy triplázta árfolyamát, hogy egyetlen új információ sem került napvilágra a cégről. A Forrás osztalékelsőbbségi papírjainak felértékelődésére akár magyarázatot is adhatna a kockázatmentes hozamok csökkenése. Az éves szinten 50 forintos osztalékkal és a 6 százalék közelébe csökkenő egyéves hozam nagyjából ilyen árfolyamot indokolna, s ebben még nem nagyon van benne a „hátha történik valami a papírral” lehetőség.
A NABI-nál talán az árfolyamesés lőtt túl egy kicsit a célon, s ennek korrekciójaként szárnyalt 86 százalékot a részvény ára. Új hír mindössze annyi volt, hogy a cég hitelezőitől szóbeli ígéretet kapott az átszervezésre nyitva álló határidő meghosszabbítására. Viszont a nagy áresés előtt – amelynek az alja 70 forint körül volt – a megszűnő Első Magyar Alap tetemes mennyiségű NABI-részvényt osztott szét tulajdonosai között, s az áresést minden bizonnyal egy-két nagytulajdonos intenzív eladásai okozták. Említést érdemel még a szintén a spekulánsok kedvencei közé tartozó econet és Phylaxia teljesítménye is, előbbi árfolyama több mint 20, utóbbié több mint 15 százalékkal emelkedett karácsony óta.

Lovas-Romváry András
Lovas-Romváry András
Mezősi Tamás
Mezősi Tamás

Ez is érdekelhet