BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Rövid időre esett csak a Mol

2006. január 2. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Leginkább semlegesnek látják az elemzők az orosz–ukrán gázárvita és az ebből fakadó csökkenő gázszállítások problémáját a Molra és ezen keresztül a részvény árfolyamára. Ugyanakkor szinte mindegyikük hangsúlyozza, hogy a bizonytalanság miatt a hatás negatív lehet. Török Bálint, a Buda-Cash elemzője szerint a gázcsapok elzárása óriási piaci bizonytalanságot jelent – nemcsak Magyarország számára. Ennek hatását egyelőre rövid távon nem lehet számszerűsíteni. Hozzátette azt is, hogy a Gazprom január közepén elkezdődő tőzsdei privatizációja is szerepet játszhatott az orosz döntésben. Az orosz kormány lépése egyértelmű jelzés a külföldi befektetőknek, amivel azt sugallják: a Gazprom jó üzlet, hiszen ezentúl piaci áron fogja szállítani a gázt Ukrajnának is.
Hont András, a Hamilton szakértője szerint sem fog a gázárvita elhúzódni. A Molnak egyéni szerződéses feltételei vannak a Gazprommal, így a társaság számára feltehetően nem okoz jelentős anyagi veszteséget az ügy, legalábbis akkor nem, ha rövid távon rendeződik a helyzet.
A Concorde Értékpapír elemzése rámutat: a csökkenő gázmennyiségből fakadó problémát többféleképpen hidalhatja át a Mol. A legköltségesebb megoldás számára az lenne, ha drágább, nyugat-európai forrásokból fedezné a kieső mennyiséget. Ha a legnagyobb fogyasztók átállnak a fűtőolaj használatára, a Mol eredményessége szempontjából semleges, az viszont, ha ezen fogyasztók felhasználását korlátozzák, hátrányos lenne a cég számára.
A fentieket a Mol maga is megerősítette délutáni sajtótájékoztatóján, ahol elmondták, a cég egyelőre nem tekinti szerződésszegésnek azt, hogy a Gazprom az ukrán–magyar határon a korábbinál kevesebb gázt ad át, mivel a két cég havi-negyedéves elszámolásban van, s ilyen időtávokban mérik az átadott mennyiséget is. Fasimon Sándor, a Földgázszállító elnöke hozzátette, jelenleg ezért nem is mondható meg, hogy a Mol fog-e bármilyen kötbérigénnyel fellépni a Gazprommal szemben, ez csak az elszámolási időszak végén derül ki. Az elemzőknek akár igazuk is lehet, hiszen Alekszandr Medvegyev, a Gazprom alelnöke az MTI szerint hétfőn Moszkvában közölte: a társaság kedd estétől a szerződéseknek megfelelően teljesen helyreállítja az európai gázellátást.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet